Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żarkach oddano hołd powstańcom styczniowym [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Dziś samorządowcy oraz delegacje uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół z gminy Żarki oddali hołd powstańcom z 1863 roku.

W związku ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego przybyły delegacje ze szkół podstawowych z Jaworznika, Przybynowa, Zawady oraz Żarek. Najliczniejsza grupa reprezentowała Gimnazjum w Żarkach. Byli również obecni uczniowie Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach oraz Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Żarkach. W uroczystości uczestniczył też Roman Hamerla z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.

Do Żarek przyjechali Starosta Myszkowski Wojciech Picheta i przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Marian Szczerbak. Wspólnie z burmistrzem Żarek Klemensem Podlejskim oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Jakóbczakiem złożyli kwiaty i zapalili znicze na dwóch powstańczych mogiłach. Towarzyszyli im radni z Żarek: Stanisława Nowak, Tatiana Ośmiałowska, Wilhelm Patoń i Alojzy Zieliński.

– W Żarkach kilkakrotnie dochodziło do potyczek powstańców z wojskiem rosyjskim. Stąd na żareckim cmentarzu mogiły powstańcze. Żarki, za wsparcie dla powstańców, zostały pozbawione w 1870 roku praw miejskich. Odzyskały je dopiero w 1949 roku – powiedział burmistrz Żarek Klemens Podlejski. – Oddajemy hołd weteranowi powstania styczniowego, Gustawowi Lubiczowi Szydłowskiemu, który zmarł w 1915 roku. Położymy kwiaty na mogile powstańczej, w której spoczywa Rudolf Stanisław Franaszek oraz 9 bezimiennych powstańców. Ci stracili życie w czasie bitwy 24 kwietnia 1863 roku.

W okolicach Żarek kilkakrotnie dochodziło do potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi. 24 kwietnia 1863 r. pod Jaworznikiem oddział Mossakowskiego maszerował od Krakowa w rejon Częstochowy, by połączyć się z oddziałem Oksińskiego. Został zaatakowany przez 3 rosyjskie kompanie pod dowództwem płk. Alenicza. W bitwie zginęło 43 powstańców. Rosjanie stracili 40-60 żołnierzy (wg rosyjskich raportów tylko jednego). Była to jedna z najbardziej krwawych bitew powstania. Poległ w niej Rudolf Stanisław Franaszek, syn fabrykanta z Warszawy. On i 9 innych bezimiennych powstańców pochowanych zostało właśnie w zbiorowej mogile na żareckim cmentarzu. Pomnik postawiono w okresie zaborów z inicjatyw mieszkańców Żarek. Patronat nad mogiłą sprawuje obecnie samorząd szkolny uczniów z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Na cmentarzu w Żarkach jest też mogiła Gustawa Lubicza Szydłowskiego, miejscowego aptekarza i weterana powstania styczniowego zmarłego 25 października 1915 roku. Pochodził z okolic Włocławka, ale po powstaniu już tam nie wrócił. Ożenił się z córką żareckiego aptekarza i związał z miastem życie zawodowe i rodzinne. W kruchcie kościoła parafialnego znajduje się tablica upamiętniająca Szydłowskiego.

W okolicach Żarek doszło 12 lipca 1863 roku do bitwy z Moskalami. Nie wiadomo jednak gdzie rozegrała się ta bitwa. Wiadomo tylko, że trwała od 4 do 10 rano. Rosjanie wycofali się w końcu w stronę Częstochowy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto