Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków. 160.rocznica powstania styczniowego. Rekonstrukcja bitwy pod Mrzygłodem

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
W sobotę, 25 lutego, późnym popołudniem i wieczorem, w Myszkowie - Mrzygłodzie odbyły się obchody 160. rocznicy powstania styczniowego. Przedstawiono rekonstrukjcę bitwy pod Mrzygłodem.

Obchody zainaugurowała msza święta w sanktuarium Matki Boskiej Mrzygłodzkiej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na rynek, gdzie pod pomnikiem powstańców styczniowych delegacje z m.in. gospodarzem obchodów, burmistrzem Myszkowa Włodzimierzem Żakiem, posłami Mariuszem Trepką i Zdzisławem Wolskim, złożyły wiązanki kwiatów. Po oficjalnych przemówieniach wystąpił zespół Myszkovia Band grając m.in. utwory Fryderyka Szopena,

Następnie grupy rekonstrukcyjne - "Partya Kielecka", "Drużyna Rycerska Miasta Żarki", "Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku", zainscenizowały fragment bitwy pod Mrzygłodem. Narratorem opowieści o bitwie i powstaniu styczniowym był profesor Kazimierz Miroszewski.

Pod Mrzygłodem powstańcy, około 300 ludzi, pod dowództwem pułkownika Teodora Cieszkowskiego walczyli z Rosjanami 1 marca 1863 roku.

Historycy ustalili, że wycofujący się po stoczeniu bitwy pod Pankami oddział Cieszkowskiego przybył 28 lutego do Mrzygłodu. W wyniku zdrady został w nocy zaatakowany przez zgrupowanie wojsk rosyjskich, które dotarły do Myszkowa koleją Warszawsko-Wiedeńską. Rosjanie dwukrotnie atakowali pozycje powstańców.. Moskale zostali zmuszeni do odwrotu i wycofali się do Częstochowy. W bitwie pod Mrzygłodem stracili 4 zabitych i 24 rannych.

Powstańcza Gazeta Narodowa pisała o bitwie pod Mrzygłodem: „Dochodzą nas w tej chwili wiarygodne wiadomości od naocznego świadka o walce pod Mrzygłodem niedaleko stacji kolei żelaznej Myszków stoczonej dnia 1 marca. Bandy moskiewskie w liczbie tysiąca paruset ludzi atakowały powstańców pod dowództwem Cieszkowskiego w mieście rozlokowanych. Atak rozpoczęli Moskale jak zwykle od zapalenia domów na wstępie do miasteczka położonych. Odparci celnym ogniem z dubeltówek, z okien domów zajętych przez powstańców, Moskale po trzykroć cofali się, a odparci za trzecim razem dali znak do odwrotu na Myszków, gdzie kilkudziesięciu poległych zaraz pochowali”

Powstanie styczniowe 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto