Uroczystość odbyła się w Bastionie św. Barbary, gdzie spotkali się przedstawiciele szkół, samorządów, duchowieństwa. Mówiono m.in. o powstaniu styczniowym w regionie częstochowskim. Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie oraz Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” przygotowało specjalny projekt historyczny na ten temat.
W trakcie uroczystości Grzegorz Bomba, dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Katowicach przekazał przedstawicielom samorządów okolicznościową monetę. Trafiła ona do tych miast, które po powstaniu styczniowym utraciły prawa miejskie. - Była to carska kara dla niepokornych. Mieszkańcy pomagali powstańcom, a pod Jaworznikiem rozegrała się jedna z krwawych potyczek powstania. Powstańcy styczniowi są pochowani na cmentarzu parafialnym w Żarkach – informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Żarki ponownie odzyskały prawa miejskie dopiero 1949 roku.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzniku Małgorzata Musialik odebrała od Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer pamiątkową tablicę jako dowód uznania dla placówki za zaangażowanie w realizację projektu edukacyjnego. „Śladami Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim” w 160. rocznicę tego wydarzenia
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?