Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawda i kłamstwo o Katyniu - konkurs rozstrzygnięty

Krzysztof Suliga
W siedzibie IPN w Katowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zorganizowanego przez poseł Jadwigę Wiśniewską.

Prawda i kłamstwo o Katyniu
Patronat naukowy nad konkursem od pięciu lat sprawuje IPN w Katowicach. Zgromadzeni w siedzibie IPN wysłuchali refleksji historycznej Rafała Michalskiego „W kręgu prawdy i kłamstwa. Zbrodnia Katyńska z perspektywy XXI w.” Po wręczeniu nagród odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego „Kiedy myślę: Katyń…”.

- Wzrasta wśród uczniów zainteresowanie prawdą o zbrodni katyńskiej. W ciągu pięciu lat do sekretariatu konkursu wpłynęły 1242 prace z całego województwa śląskiego. Wiele z nich to wzruszające świadectwa osób, które w Katyniu straciły swoich bliskich - powiedziała Jadwiga Wiśniewska. - Młodzież coraz częściej stosuje również klamrę, łącząc temat zbrodni katyńskiej z katastrofą 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, w której zginęła polska elita patriotyczna z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na czele. W obliczu hańbiącego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który „umył ręce” uznając, że nie może ocenić katyńskiego śledztwa, tematyka konkursu nabiera nowego znaczenia. Musimy podjąć jeszcze większy wysiłek, aby prawda o Zbrodni Katyńskiej utrwaliła się w świadomości naszego narodu, Europy i całego świata. Musimy pozwolić wybrzmieć Prawdzie o naszej przeszłości. Prawdzie niełatwej, ale prowadzącej do wyzwolenia. Jesteśmy to winni tym, którzy oddali swoje życie aby o Prawdzie Katynia usłyszał cały świat.

Konkurs to także szansa dla młodych ludzi na debiut literacki. W tym roku IPN w Katowicach, przy wsparciu finansowym Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie zamierza wydać jubileuszową publikację zawierającą najlepsze prace z pięciu edycji konkursu.

V edycja konkursu była okazją do podsumowań. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Andrzej Drogoń, wręczył pamiątkowe starodruki osobom szczególnie zaangażowanym we wspieranie idei konkursu. Wyróżnieni zostali: poseł Jadwiga Wiśniewska, poseł do PE Janusz Wojciechowski, członkowie Komisji Konkursowej: dr hab. Artur Żywiołek, Urszula Bauer, dr Jarosław Durka, Rafał Piotrowski, dr Izabela Skabek, Joanna Sularz, Czesław Świerczyński, mecenasi Konkursu: ks. Infułat Ireneusz Skubiś (Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”) i Zofia Jakubczyk (Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego), a także Andrzej Kołakowski. Ponadto Jadwiga Wiśniewska została odznaczona przez dyrektora IPN repliką guzika katyńskiego.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach.
Laureatami Konkursu, którzy wyjadą na kilkudniowe wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europosła Janusza Wojciechowskiego zostali:

Szkoły ponadgimnazjalne: 1. Anna Mazur, 2. Anna Biegun (obie VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej), 3. Monika Maciejewska (IV LO przy Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju).

Szkół gimnazjalne: 1. Kinga Wiecha (Gimnazjum im. ks. Tadeusza Jarmundowicza w Szczekocinach), 2. Aleksandra Czech (Gimnazjum nr 4 w Myszkowie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Myszkowie),
2. Anna Struzik z Gimnazjum przy Zespole Szkół im. Wespazjana Kochowskiego w Goleniowach.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto