18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: Dzień Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
W sobotę, 1 marca w myszkowskiej harcówce odbyło się spotkanie harcerzy Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty z Katowic. Myszków: Dzień Żołnierzy Wyklętych

Myszków: Dzień Żołnierzy Wyklętych
Członkowie stowarzyszenia, Kamil Poloczek oraz Zbyszek Poloczek przeprowadzili prelekcję poświęconą historii żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Zademonstrowali także uzbrojenie i umundurowanie jednej z formacji niepodległościowych jaką były Narodowe Siły Zbrojne.

Na spotkanie przybyli nie tylko młodzi harcerze ale również osoby dorosłe.

- Dla młodych ludzi takie spotkania są niezwykle potrzebne. Uczą nie tylko historii ale również patriotyzmu, szacunku dla tradycji i przodków - mówi Zbyszek Poloczek.

Po prelekcji większość zebranych udała się pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską (przed Urzędem Miasta Myszkowa). Tam odczytany został przez druha Kamila Furmana Apel Poległych, wystawiono warty oraz zapalono znicze. Wydarzenie odbyło się w blasku świateł palących się pochodni, co stwarzało niezwykły klimat i podniosłą atmosferę.

Dnia 1 marca 2014 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wielu miejscowościach odbywały się uroczystości poświęcone temu wydarzeniu. Dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku i obchodzony jest corocznie 1 marca. Dlaczego właśnie 1 marca? Tego dnia w 1951 roku w bestialski sposób zamordowani zostali w mokotowskim więzieniu członkowie ścisłego kierownictwa IV Zarządu organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Dzień ten jest także hołdem dla wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

Nikt nie wie ile naprawdę żołnierzy zginęło z rąk komunistów, ilu zostało w bestialski sposób zamordowanych w więzieniach w wyniku absurdalnych procesów. Do dzisiaj i jeszcze przez wiele lat przeprowadzane będą ekshumacje mające ustalić tożsamość pomordowanych - mówi Zbyszek Poloczek. Mimo zakończenia II wojny światowej wielu Polaków nie pogodziło się z faktem zajęcia naszego kraju przez armię sowiecką oraz narzuconą ideologią komunistyczną. Pozostali wierni tradycji niepodległościowej w imię hasła" Bóg, Honor, Ojczyzna". Pamiętajmy, iż ostatni „Żołnierz Wyklęty”, Józef Franczak ps. „Lalek” walczył przez 18 lat z komunistami. Zginął w październiku 1963 roku okrążony przez Służbę Bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto