Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach zaprasza pielgrzymów i turystów

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Figura Matki Boskiej Leśniowskiej
Figura Matki Boskiej Leśniowskiej janusz strzelczyk
Leśniowskie sanktuarium to kompleks klasztorno – parkowy. Obok świątyni, w której jest gotycka figura patronki sanktuarium, jest piękny park z niezwykłą Drogą Różańcową, cudowne źródełko. W parku można też spotkać alpaki, kozy, owce. W sanktuarium jesienią jest pięknie, ale jest też mniej pielgrzymów, turystów. To dobry czas, aby w spokoju zwiedzić to szczególne miejsce.

W skrócie

Patron paulinów wyrzeźbiony w lipie

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik, patron paulinów i bł. Euzebiusz witają turystów, pielgrzymów przy wejściu do sanktuarium maryjnego znajdującego się w Żarkach, w dzielnicy Leśniów.
Błogosławiony Euzebiusz to założyciel zakonu paulinów w XIII wieku. Bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, na Węgrzech. odegrał decydującą rolę przy powstaniu i założeniu zakonu paulinów. Tradycja zakonna o Euzebiuszu przekazała bardzo skromne wiadomości, bo źródła dotyczące początków historii zakonu, zostały na skutek najazdów tureckich zniszczone. Ustne przekazy zadecydowały o tym, że późniejsi kronikarze zakonni poświęcają swemu ojcu i mistrzowi wiele uwagi. Przyjęło się mówić, że Euzebiusz był tylko organizatorem zakonu paulinów, gdyż o jego duchowości i charakterze zadecydowali także sami pustelnicy, którzy z inspiracji Euzebiusza utworzyli wspólnotę — pierwszą społeczność eremicką w połowie XIII wieku. Euzebiuszowi udało się uratować i zachować te wartości w nowym stylu życia klasztornego. j. Euzebiusz odegrał zasadniczą rolę przy tworzeniu się duchowości i charakteru zakonu paulinów.
Sebastian Żurawski, artysta plastyk wyrzeźbił tuż przy wejściu do sanktuarium Matki Boskiej Opiekunki Rodzin w Leśniowie te dwie najważniejsze postaci w historii zakonu paulinów — św. Pawła Pierwszego Pustelnika i bł. Euzebiusza. Do tworzenia rzeźby został zaproszony przez ojców paulinów.

Rzeźba powstała w pniu lipy. Drzewo, rosnące przy pawilonie, w którym są sprzedawane dewocjonalia, zostało radykalnie przycięte, a właściwie ucięte. Z tyłu, płaskorzeźby, jak zaplanował rzeźbiarz, wyrastają gałęzie.

Średniowiecza figura Matki Boskiej Leśniowskiej

W Leśniowie książę Władysław Opolczyk wracający z Rusi z ikoną Matki Boskiej, którą podarował paulinom na Jasnej Górze, w dowód wdzięczności za znalezienie wody, postawił drewnianą kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Figura, wysokości 70 centymetrów jest w głównym ołtarzu leśniowskiego sanktuarium.

Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. W grudniu 2010 r. korony skradziono. Wydarzenie to poruszyło wszystkich. Metropolita częstochowski – ks. abp Stanisław Nowak – odwiedził sanktuarium tuż po świętokradzkiej kradzieży i zachęcił ojców paulinów i wiernych do ekspiacji modlitewnej oraz do przygotowania w lipcu rekoronacji figury.
Nowe korony, wykonane z ofiar złożonych przez wiernych , zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI 22 czerwca 2011 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Ścisłe związki z Jasną Górą

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. W Leśniowie, poza ojcami i braćmi przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu.
Według tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi w roku 1382 śląski książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w modlitwie do Matki Bożej i wytrysnęło źródło. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem „Czarnej Madonny”.
W roku 1559 kasztelan oświęcimski Jan Koryciński w dowód wdzięczności za liczne łaski umieścił cudowną figurę w specjalnie wybudowanym kościele. Na początku XVIII w. nowy właściciel Leśniowa – Józef Męciński, przebudował istniejący kościół. W 1706 roku aktem fundacyjnym przekazał go paulinom, którzy służyli tam do roku 1864, kiedy to na rozkaz cara Aleksandra II nastąpiła kasata Zakonu. Paulini powrócili do Leśniowa dopiero  w 1936 roku. W 1937 r. do Leśniowa został przeniesiony z Leśnej Podlaskiej zakonny nowicjat.
Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W latach 2006-2007 zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano dodatkowy tytuł: Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Charakterystyczną cechą tych błogosławieństw jest ich różnorodność. To prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych w 80 dni w ciągu roku. Najbardziej popularne są błogosławieństwa: w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci; w III rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni.

Cudowne źródełko

Leśniów słynie z cudownego źródełka, z którego woda jest czerpana z powodu specyficznych właściwości. Wg podań źródełko wytrysnęło, gdy spragniony książę Władysław Opolczyk, w 1382 roku, w drodze z Rusi na Jasną Górę z Ikoną Matki Boskiej przystanął w Leśniowie i wymodlił wodę. Ikonę przekazał jasnogórskim paulinom. W Leśniowie książę w dowód wdzięczności postawił drewnianą kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Figura jest w głównym ołtarzu leśniowskiego sanktuarium.
Wodę ze źródełka czerpią od wieków okoliczni mieszkańcy, a nawet z odległych miejscowości. Jest też chętnie nalewana do pojemników przez wiernych i turystów przybywających do Leśniowa. Często tworzą się kolejki, aby nabrać wody.
Kaplica p.w. Matki Bożej Anielskiej nad źródełkiem jest wotum dziękczynnym za obecność Matki Bożej w Leśniowie, a także za 2000 lat chrześcijaństwa. Zbudowana jest na planie elipsy. Wieńczy ją niewielka wieżyczka na sygnaturce. Wewnątrz znajduje się ołtarz przedstawiający Matkę Bożą Leśniowską, adorowaną przez Anioły, które nakładają Jej oraz Dzieciątku korony. Ze źródełka wypływa mały potok Leśniówka, przepływający łagodnie u stóp Sanktuarium.
Woda z potoku zasila basen kąpielowy w Żarkach, który znajduje się niemal za płotem parku w sanktuarium w Leśniowie. Leśniów jest dzielnicą Żarek.

Droga Różańcowa w parku

W pięknym parku przy sanktuarium i klasztorze jest bardzo ciekawa, także architektonicznie, Droga Różańcowa.
W leśniowskim sanktuarium Droga Różańcowa łączy stacje tajemnic różańcowych ze stacjami wydarzeń z Ewangelii. Całość jest wkomponowana w zieleń. Na stacjach są figury Jezusa, Matki Boskiej, apostołów, ustawione na granitowych postumentach.

Alpaki, owce, kozy, czekolada, leśniowskie herbatki

W parku leśniowskiego sanktuarium maryjnego stanęły zagrody dla zwierząt: alpak, kóz i owiec. Czują się tu świetnie. Są żywymi "kosiarkami" trawników.
Zwierzęta są atrakcją nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Zwierzaki są bardzo przyjazne dla ludzi. Paulini zbudowali w parku dwie zagrody. Jedna jest stała, a druga ruchoma. Jest na kółkach i systematycznie przesuwana w miarę jak zwierzaki wyskubują trawę. Co pewien czas się zmieniają w tej ruchomej zagrodzie. Te, które wygryzały trawę przechodzą do stałej zagrody i zmieniają się z tymi, które tam były. Alpaki, kozy, owieczki być może będą w tym roku w żywej szopce bożonarodzeniowej w Leśniowie. Pierwszej żywej szopce w sanktuarium.

W "Kawiarence paulińskiej", znajdującej się przy wejściu do sanktuarium, obok źródełka można kupić klasztorne słodycze, m.in. czekoladę, ciasteczka. Są też dewocjonalia, pamiątki, książki. W kawiarence można nie tylko pokrzepić się dobrą kawą czy aromatyczną herbatą, ale także delektować się ciastem. Styl kawiarenki nawiązuje do coraz bardziej popularnego trendu łączenia kawiarni z księgarnią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto