Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycia archeologiczne w kościele w Niegowie! Zobacz ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
To wręcz sensacyjne odkrycia archeologiczne! XVIII-wieczne malowidła ścienne można oglądać w kościele pw. św. Mikołaja w Niegowie, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w powiecie myszkowskim.

To nie jedyne odkrycia archeologiczne w tej świątyni, o bogatej, wielusetletniej historii. Najnowsze to odkrycia, których dokonano w części kościoła, która w przeszłości była zakrystią. Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, po „odsłonięciu wtórnych nawarstwień ze ścian wnętrza Starej Zakrystii ukazało się kilka reliktów, które potwierdzają, iż ta część świątyni powstała przed 1440 r.

Odkrywek dokonano przede wszystkim na ścianie wschodniej, gdzie odsłonięto wątek muru kamiennego, a także ścianie południowej na której odkryto niszę na oleje święte (oleatum) z kamiennym profilowanym polichromowanym obramieniem. Odkryto również świadki najstarszych pobiał z zapraw pokrytych fragmentami stratygrafii. Stara Zakrystia kościoła p.w. św. Mikołaja w Niegowie jest więc najstarszą, pierwotną murowaną świątynią datowaną na I pół. XIV w. ”.

Byliśmy 13 grudnia, w Niegowie. Proboszcz parafii św. Mokołaja, ks. Jerzy Ręczak opowiedział nam, że już od kilku lat w kościele prowadzone są prace remontowe i archeologiczne. Najpierw odnowiono mury ściany zewnętrzne.

- Mury były w bardzo złym stanie, mocno zawilgocone – mówi ks. proboszcz Jerzy Ręczak. - Trzeba było wykonać gruntowne odwodnienie. Ściany zewnętrze odmalowane.

Potem przyszedł czas na wnętrze świątyni, które było w nie lepszym stanie niż mury zewnętrze. Podczas remontu używane są tylko dobre, sprawdzone materiały, a roboty wykonują najlepsi fachowcy. Parafianie rozumieją potrzebę remontu i są dumni, że kościół zyskuje nie tylko odnowione ściany, ale też odkrywane są zabytki najwyższej klasy. Prace są kosztowne, ale jak mówi ks. proboszcz nic ponad możliwości parafii. Jeśli nie można sfinansować jakiś prac, to trzeba poczekać, aż będą takie możliwości. Żadnych długów.

Efekty widać i na zewnątrz i w środku. Chociaż jeszcze sporo trzeba zrobić zrobić. Kto wie, może znów będą odkrycia archeologiczne.
Już teraz można podziwiać zachowane ślady historii sztuki malarskiej i budowlanej. Na zewnątrz zachowano odkryte fragmenty historycznych murów. Tak też jest w Starej Zakrystii. W świątyni można podziwiać XVIII- wieczne freski.
Odkrycia potwierdzają, a nawet cofają datowanie historii kościoła. Ze źródeł historycznych możemy się dowiedzieć , że murowany kościół we wsi Niegowa został wzniesiony w 1440 r. (wcześniej był ty kościół drewniany, który spłonął),

W źródeł historycznych kościół p.w. św. Mikołaja BW, jest najstarszy w okolicy. Mmurowany z kamienia, jednonawowy, o cechach romańskich i gotyckich w swej bryle, z barokowym i rokokowym wyposażeniem.

Od frontu stoi wieża o wyglądzie potężnej baszty.

Za prezbiterium od zewnątrz znajduje się zabytkowy ogrójec, w kościele zaś trzy ołtarze: główny z obrazem Matki Bożej i św. Mikołaja oraz boczne św. Antoniego i Matki Bożej.
Dach kościoła oraz wieża są pokryte blachą miedzianą.

Kościół w Niegowej należy do najstarszych w okolicy, początki parafii sięgają prawdopodobnie połowy XIII w. w źródłach już w 1306 roku figuruje kościół w tej miejscowości, w spisach świętopietrza wymieniany jako parafialny, należący do dekanatu irządzkiego. W 1325 roku parafia obejmowała wsie: Niegowa, Bobolice, Mzurów, Moczydło, Mirów, Ogorzelnik, Tomiszowice. W Mirowie i Bobolicach znajdowały się prywatne zamki obronne, a niektóre wsie należały do dóbr królewskich.Na rozwój wsi i okolicznych miejscowości miały wpływ istniejące w pobliżu średniowieczne zamki w Mirowie i Bobolicach oraz strażnica w Łutowcu, które stwarzały poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W pobliżu wiodły też szlaki komunikacyjne łączące Kraków ze Śląskiem i Wielkopolską.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto