Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków oddaje Leśniczankę Lasom Państwowym. Zdaniem miasta obiekt jest mu już niepotrzebny

Krzysztof Suliga
Teren z amfiteatrem zwany „Leśniczanką” został zwrócony przez miasto Lasom Państwowym. Przez lata organizowane były tam festyny i koncerty. W ostatnich latach wykorzystywany był jedynie sporadycznie. W poprzedniej kadencji samorządowej odbyło się tam kilka imprez, w obecnej ani jedna.

Z czasów świetności pozostały tam spróchniałe ławki, zadaszony amfiteatr, zniszczony budynek zaplecza socjalnego i zarośnięty kort do tenisa ziemnego. Miasto dba jedynie o pomnik poświęcony zamordowanym przez hitlerowców, stojący przy drodze wojewódzkiej.

Cały kompleks znajdował się już poza miastem, na terenie gminy Koziegłowy. Przez całe lata sytuacja „Parku” nie była jasna. – Nie remontowany obiekt z biegiem lat ulegał dewastacji –wyjaśnia Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzecznik prasowy myszkowskiego magistratu. W międzyczasie obiekty zmieniały swoich właścicieli. Hala sportowa jest własnością LKS-u Światowid, „Leśniczanka” ma również prywatnego właściciela.

Po 1990 r., gdy powstały samorządy, zmieniło się prawo i zasady użytkowania nie swoich terenów. W 1995 r. Zarząd Miasta wystąpił do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o wyłączenie około 4 ha z zarządu Lasów Nadleśnictwa Siewierz i przekazanie w użytkowanie miastu. – Minister przychylił się do decyzji w 1996 r., nakładając jednak na gminę duże obwarowania i dając jednocześnie organowi nadzoru, czyli Lasom Państwowym znaczne kompetencje. Jednym z obwarowań był zakaz zmiany architektury i dzierżawy lasu, co znaczyło, że nie mogliśmy podnająć ani wydzierżawić żadnego z obiektów – mówi rzeczniczka Urzędu Miasta.

Najbardziej zniszczonym okazała się hala sportowa, którą Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne użytkuje w ramach umowy z LKS-em. Budynek został staraniem Stowarzyszenia wyremontowany i ocieplony. Znajduje się w nim przytulisko.

Po analizie stwierdzono, że teren Leśniczanki i amfiteatr nie nadają się na imprezy masowe, a remont obiektów nie jest możliwy ze względu na dyscyplinę finansową – dodaje Kitala-Miroszewska .

Władze miasta podjęły więc decyzję o wystąpienie do właściwego ministra o wygaszenie decyzji z 1996r. Tym bardziej, że o teren chciało się starać Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, które ma pomysł na zagospodarowanie terenu i chce się nim opiekować.

Minister Środowiska decyzją z dnia 29 grudnia 2011 r. stwierdził wygaśnięcie decyzji Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 1996 r. Tym samym Gmina Myszków protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 1 czerwca 2012r przekazała teren z powrotem PGL Lasów Państwowych- Nadleśnictwa Siewierz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto