MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żarki. Pięć trójdzielnych koszy do sortowania śmieci, w celu kształcenia nawyków ekologicznych

OPRAC.:
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Pięć trójdzielnych koszy do sortowania śmieci, oznakowanych kolorystycznie napisami: papier, szkło, plastik i metale, stanęło w instytucjach publicznych na terenie Gminy Żarki. Kosze trafiły do szkół podstawowych przy ul. Częstochowskiej i Ofiar Katynia, do przedszkola przy ul. Wierzbowej, domu kultury i urzędu miasta.

Rozwijanie świadomości względem segregacji odpadów

- Segregacja odpadów to już nie tylko konieczność, to moralny obowiązek i odpowiedzialność za jakość życia na naszej planecie kolejnych pokoleń - mówi Jerzy Motłoch, prezes stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” (PPJ) - Aby edukację ekologiczną wprowadzać w praktyce, zdecydowaliśmy o realizacji projektu w którym jednym z kluczowych elementów był zakup 46 potrójnych koszy do segregacji śmieci. Trafiły one do 9 partnerskich gmin stowarzyszenia tj. Gmina Janów, Gmina i Miasto Koziegłowy, Gmina Lelów, Gmina Mstów, Gmina Niegowa, Miasto i Gmina Olsztyn, Gmina Poraj, Miasto i Gmina Przyrów, Miasto i Gmina Żarki.

Świadomość ponad wszystko

25 minut – tyle średnio trwa użytkowanie jednorazowej torby foliowej. Badania pokazują, że nawet co minutę w oceanach lądują odpady plastikowe wielkości ciężarówki. Produkujemy śmieci na ogromną skalę: spożywcze i ogrodowe, budowlane i rozbiórkowe, … lista jest naprawdę długa. Czas zrozumieć, że odpady mają nie tylko negatywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie na zmiany klimatu, ale doprowadzają również do strat gospodarczych.
Odpady to nie tylko problem, któremu należy przeciwdziałać, ale też cenne zasoby, które należy jak najefektywniej wykorzystywać. Każdy z nas ma swój wkład i wpływ na nasze otoczenie, ale także na klimat oraz przyszłość naszą i następnych pokoleń. Decyzje, takie jak: zakupy artykułów spożywczych, ubrań, wybór środka transportu, sposób korzystania z wody i prądu, ograniczenie ilości produkowanych odpadów czy ich właściwa segregacja, to kluczowe elementy zrównoważonego rozwoju. Warto zacząć podejmować te decyzje już teraz. Jedną z nich może być efektywna segregacja śmieci nie tylko w przestrzeni prywatnej ale również publicznej.
Kosze zostały zakupione w ramach realizacji operacji własnej p.t. „Wieloaspektowa promocja ekologii na terenie PPJ poprzez: stworzenie mobilnego ekocentrum wraz z organizacją konkursu i konferencji dotyczącej ochrony lokalnego środowiska, dystrybucję koszy do segregacji śmieci a także ekologicznych gadżetów” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020. Więcej o projekcie jak i działalności Stowarzyszenia PPJ można dowiedzieć się na oficjalnej stronie internetowej www.jura-ppj.pl

Czym jest Stowarzyszenie "Partnerstwo Północnej Jury"?

Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa jako Lokalna Grupa Działania na obszarze dwóch powiatów częstochowskiego i myszkowskiego. Swoim zasięgiem obejmuje 9 gmin; Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów, Żarki. Obszar wszystkich dziewięciu gmin zajmuje w sumie 985 km2 i jest zamieszkiwany przez 72 tys. osób. Gęstość zaludnienia utrzymuje się na poziomie 73 osoby/km2 i jest to wskaźnik 5,4 razy mniejszy od wojewódzkiego, który wynosi 397 os/km2 . Największą gminą stowarzyszoną w Partnerstwie Północnej Jury są Koziegłowy- 159 km2 , natomiast najmniejszą Poraj- 58 km2.

Najbardziej charakterystyczną cechą obszaru działania PPJ jest jego atrakcyjność turystyczna, na którą w głównej mierze wpływa znacząca liczba obiektów przyrodniczych poddanych różnym formą ochrony prawnej. W sumie na obszarze działania PPJ 495 ha zajmują rezerwaty przyrody, co stanowi ponad 5% całkowitej powierzchni Partnerstwa Północnej Jury. Znacznie większy obszar niż rezerwaty zajmuje Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, który wraz z otuliną pokrywa większą część partnerskich gmin. Ze względu na unikatowe wartości przyrodnicze północnej Jury planowane jest utworzenie na terenie gmin Janów i Olsztyn "Jurajskiego Parku Narodowego".

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żarki. Pięć trójdzielnych koszy do sortowania śmieci, w celu kształcenia nawyków ekologicznych - Żarki Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto