Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nielegalne wyścigi na torze w Wyrazowie. Interweniowała policja i władze gminy Blachownia

PC
Wyścigi w Wyrazowie zawsze przyciągały widzów.
Wyścigi w Wyrazowie zawsze przyciągały widzów. arc Polska Press
Tor w Wyrazowie przez lata służył pasjonatom motoryzacji z regionu. Organizowano tu wiele imprez i wyścigów. Obecnie, w związku z wciąż trwającą budową autostrady A1, wstęp na tor Wyrazów jest zabroniony. Pomimo zakazu, młodzi ludzie wciąż z niego korzystają. Nie podoba się to mieszkańcom, którzy skarżą się na hałas.

Na torze w Wyrazowie (gmina Blachownia) swoją przygodę z wyścigami zaczynali Robert Kubica, czy Bartłomiej Mirecki. Obecnie obiekt, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wciąż budowanej autostrady A1 czeka na obiecaną w 2018 roku rewitalizację. Tor został wyłączony z użytkowania, jednak mieszkańcy skarżą się, że odbywają się na nim nielegalne wyścigi. Budzi to sprzeciw nie tylko mieszkańców, ale i władz gminy Blachownia, która jako właściciel terenu protestuje, by ktokolwiek samowolnie użytkował tor. O nielegalnym użytkowaniu toru została zawiadomiona policja. Pojawiły się też plotki, że tor zostanie już na zawsze nieczynny...

W niedzielę 9 stycznia burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Hreczański spotkali się na torze w Wyrazowie z młodymi pasjonatami motoryzacji, by kategorycznie zdementować te pogłoski i ich uspokoić.

- Nieprawdą jest, że chcemy zlikwidować tor lub sprzedać teren. Przeciwnie, prowadzimy działania, by doprowadzić do rewitalizacji tego terenu oraz modernizacji toru - mówiła Burmistrz Sylwia Szymańska.

- Jednak wtargnięcie na tor bez zgody właściciela, bez poinformowania go o tym zamiarze i korzystanie z niego samowolnie, uważam za naruszenie prawa. Policja słusznie interweniowała. Korzystanie z toru będzie możliwe po zakończeniu budowy węzła autostradowego, ale tylko pod warunkiem przestrzegania regulaminu toru, który mam nadzieję – wspólnie wypracujemy. Konieczny jest kompromis między waszym interesem a dobrem okolicznych mieszkańców. Jestem przekonana, że da się to pogodzić. Musimy jednak rozmawiać, niekoniecznie w mediach społecznościowych - dodała burmistrz podczas spotkania.

Burmistrz zaprosiła przedstawicieli środowiska, które chce korzystać z toru, do rozmowy w Urzędzie Miejskim w Blachowni. Przekazała też pasjonatom motoryzacji informacje na temat obecnego stanu przygotowań do modernizacji toru Wyrazów.

- Gmina Blachownia przygotowuje się obecnie do złożenia wniosku o dofinansowanie modernizacji toru w perspektywie unijnej z budżetu na lata 2021-2027 – mówiła Burmistrz Sylwia Szymańska. - Zgłosimy ją jako inwestycję kluczową, czyli pozakonkursową, dla subregionu północnego województwa śląskiego, bo jej znaczenie będzie ponadlokalne.

Koncepcja nowego toru w Wyrazowie

W 2015 roku z inicjatywy prezesa Automobilklubu Częstochowskiego, Marcina Stryczaka i radnego Jerzego Łozińskiego rozpoczęto rozmowy z Urzędem Miasta Częstochowy na temat rewitalizacji toru. Koncepcję jego odbudowy zaprezentowano podczas jednej z sesji Rady Miasta w 2017 roku. Jednocześnie trwały spotkania w Polsce i Europie dotyczące warunków, które są niezbędne do uzyskania homologacji obiektu, a także jego uniwersalności. Wykonano również wstępny projekt obiektu.

W lipcu 2018 roku doszło do uzgodnienia zasad współpracy pomiędzy Częstochową a Blachownią. Częstochowa była bowiem zainteresowana wykupem gruntów, ale w międzyczasie zostały one skomunalizowane i trafiły do gminy Blachownia, co ułatwiło dalszą współpracę.

Główną zaletą nowego toru w Wyrazowie ma być jego uniwersalność. W ramach kompleksu powstanie: tor samochodowo/motocyklowy z homologacją umożliwiający rozgrywanie zawodów ogólnopolskich, tor kartingowy z homologacją europejską (szkółka kartingowa), rozbudowana płyta poślizgowa ODTJ - 100 metrów z możliwością przeprowadzania szkoleń dla kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, sekcja/odcinek driftowy, sekcja rallycross, sekcja offroad dla samochodów i motocykli, baza szkoleniowo- dydaktyczna i konferencyjna dla 100 osób, a także centrum kierowania torem i pomieszczenia socjalne).

Atutem toru jest jego położenie w niecce, z naturalnymi nasypami. Doskonałymi barierami akustycznymi będą powstająca autostradowa obwodnica Częstochowy oraz pobliska linia kolejowa. Tor jest także oddalony od zabudowań. Obiekt mógłby również zostać przygotowany m.in. do testowania rozwijającej się gałęzi samochodów autonomicznych, a także do szkolenia kierowców wyścigowych, ale i tych dopiero starających się o prawo jazdy.

Historia toru w Wyrazowie

Historia toru w Wyrazowie ma blaski i cienie. Niestety te pierwsze miały miejsce w dość odległej przeszłości. Na początku lat 80. ubiegłego z inicjatywy Automobilklubu Częstochowskiego powstaje komitet budowy autodromu przy wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy i Urzędu Gminy Blachownia.

15 września 1983 roku tor został oficjalnie otwarty. Był jedynym w południowej Polsce, na którym rozgrywano zawody okręgowe, strefowe i mistrzostwa Polski. Zawodnicy z Częstochowy byli w ścisłej czołówce w Polsce, a w 1986 roku zdobyli nawet Drużynowe Mistrzostwo Polski. Na torze w Wyrazowie trenował wówczas nawet pierwszy polski kierowca w F1, Robert Kubica.
Niestety zainteresowanie kartingiem w Polsce spadło w latach 90. z uwagi na rosnące koszty uprawiania tej dyscypliny sportu. Tor w Wyrazowie stracił homologację. Dzięki nowemu projektowi może ją nie tylko odzyskać, ale stać się jeszcze ważniejszym obiektem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nielegalne wyścigi na torze w Wyrazowie. Interweniowała policja i władze gminy Blachownia - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto