Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie amfiteatr w parku Leśniczanka ? Czy coś z niego zostało ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Odbywały się tam imprezy plenerowe, koncerty, pikniki. Na scenie amfiteatru w parku nazywanym potocznie Leśniczanka, występowały m.in. takie zespoły jak SBB, który był wtedy o szczytu popularności.

Przez ponad dwie dekady był teren rekreacyjny. Został oddany do użytku w końcu lat 60. ubiegłego wieku. Przez dekadę lat 70. odbywały się tam m.in. festyny na zakończenie pochodu 1-majowego, z okazji święta 22 lipca. Poza amfiteatrem, z zapleczem technicznym, były też ławki parkowe, huśtawki dla dzieci, boisko, pierwszy w Myszkowie kort tenisowy z mączki ceglanej. Była też restauracja "Leśniczanka". W jednopiętrowym budynku działał klub LKS Światowit, który w latach 80. , w którego barwach występowali mistrzowie Polski.

Ten park leśny był użytkowany przez Myszków, ale znajdował się już na terenie gminy Koziegłowy, a należał do Nadleśnictwa Siewierz. Wtedy, w czasach PRL-u nikt się tym nie przejmował. Sytuacja zmieniła się w latach 90.

W 1995 r. gmina Myszków wystąpiła do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o wyłączenie około 4 ha z zarządu Lasów Nadleśnictwa Siewierz i przekazanie w użytkowanie miastu. Minister wprawdzie przychylił się do wniosku miasta w 1996 r., ale jednocześnie nałożył na gminę Myszków duże obwarowania i jednocześnie dał organowi nadzoru, czyli Lasom Państwowym znaczne kompetencje. Jednym z obwarowań był zakaz zmiany architektury i dzierżawy lasu. A to oznaczyło, że miasto nie mogło podnająć ani wydzierżawić żadnego z obiektów.

Obiekty niszczały i ostatecznie w 2012 roku po decyzji ministra środowiska stwierdzającej wygaśnięcie decyzji Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 1996 r. gmina Myszków protokołem zdawczo-odbiorczym przekazała teren z powrotem PGL Lasów Państwowych- Nadleśnictwa Siewierz.

Po amfiteatrze, korcie, ławkach, huśtawkach nie ma śladu. Nieczynna restauracja to ruina. W budynku dawnego LKS Światowit jest przytulisko dla bezdomnych i kaplica zielonoświątkowców.

Nowym miejscem rekreacyjnym Myszkowa, od kilku lat jest Dotyk Jury, po drugiej stronie Myszkowa, w dzielnicy Światowit.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto