18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Rak przestała po latach haftować. Teraz bez reszty pochłania ją matematyka [FOTO]]

Krzysztof Suliga
Dzieła sztuki słynnych polskich i zagranicznych malarzy haftuje od dwudziestu już lat

Jej haftowane obrazy są prawdziwymi dziełami sztuki. Każdy obraz jest jedyny i niepowtarzalny. Cztery miesiące temu przerwała haftowanie obrazu Józefa Chełmońskiego bo pochłonęła ją bez reszty...matematyka.

Przez ostatnie dwadzieścia lat Anna Rak wyhaftowała około 30 obrazów. Są niepowtarzalne.

Wiszą w domach członków jej rodziny: we Wrocławiu, Rybniku, Myszkowie a nawet Brukseli. Największy „Thanatos” Jacka Malczewskiego, który robiła dwa i pół roku pozostał w Myszkowie, podobnie jak „Śmierć” tego samego artysty. W Myszkowie znajdują się też m.in. „Macierzyństwo” i „Dziewczynka z wazonem” zrobione na podstawie obrazów Stanisława Wyspiańskiego oraz „Pocałunek” Gustawa Klimta. Haftowała obrazy wielu światowej sławy artystów, m.in. Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, Jeana-Baptiste Camille’a Corota, Paula Gauguina, Jana Vermeera czy Camille’a Pissarro.

Zanim wzięła się jednak za arcydzieła, musiała nauczyć się haftu od zera. Zaczynała od prostych prac haftując np. mapy. Jednymi z pierwszych jej prac była mapa Europy czy mapa jezior mazurskich. Później zaczęła haftować obrazki korzystając z wzorów na kartach świątecznych, np. z motywem Bożego Narodzenia. Po wyborze obrazu zaczyna szukać informacji o jego autorze, o samym obrazie. Jeśli jest w zbiorach jakiegoś polskiego muzeum, jedzie go zobaczyć.

Przeczytała kiedyś, że Krystyna Sienkiewicz haftuje obrazki i to ją zainspirowało. Aktorka nie haftowała w dodatku krzyżykami jak prawie wszystkie zajmujące się tym panie, ale inną techniką. Anna Rak postanowiła więc spróbować czegoś nowego. Kiedy zaczynała haftować dwadzieścia lat temu, w polskich pasmanteriach nie było jeszcze gotowych szablonów. Posługuje się techniką płynnego cieniowania, którą sama opracowała. Najpierw robi podstawę jednym kolorem, a później cieniuje innymi. Nie ma wtedy gwałtownych przejść kolorystycznych.

Skanuje obraz z książki i zanosi do wielkoformatowej drukarni, gdzie można wydrukować obraz o dowolnej wielkości. Później na hafciarskim podkładzie odbija zarysy wszystkich elementów obrazu przez kalkę.

Rodzina i znajomi oczekują kolejnych haftowanych obrazów. Jest jednak problem, bo od kilku miesięcy pani Anna już nie haftuje. Od czerwca pochłonięta jest kolejną pasją. Teraz rozwiązuje zadania z matematyki. Codziennie zagląda na jedną z internetowych stron i szuka tam zadań z różnych działów matematyki.

- Kiedyś weszłam na jedną stronę internetową i zaczęłam rozwiązywać zadania. Bardzo mi się to spodobało. Człowiek wchodzi na wyższy poziom i coraz mocniej się wciąga. To taka łamigłówka. Nie wiem czy mi się to znudzi. Teraz jeżdżę do wnuczki i pomagam jej w matematyce - mówi Anna Rak. - Zaczęłam robić obraz Józefa Chełmońskiego dla koleżanki. Na skończenie go potrzeba mi około dwóch miesięcy. Obiecałam, więc będę musiała dotrzymać słowa. Rodzina też czeka na obrazy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto