Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja centrum Myszkowa. Tak będzie wyglądać miasto po metamorfozie [WIZUALIZACJA]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Około 54 mln złotych będzie kosztować rewitalizacja centrum Myszkowa. Dokumentacja projektowa powstała w oparciu o nagrodzoną I miejscem pracę konkursową. W sumie zadanie zostanie podzielone na 11 etapów. Projekt zakłada między innymi powstanie biblioteki miejskiej i centrum przesiadkowego, przebudowę kilku ulic, zagospodarowanie Placu Dworcowego, wybudowanie kawiarni miejskiej, przeniesienie pomnika Poległym za Ziemię Myszkowską, wybudowanie fontanny, a także stworzenie nowych miejsc parkingowych. Spójrzcie, jak ma wyglądać centrum miasta po metamorfozie.

Centrum Myszkowa przejdzie rewitalizację

Przypomnijmy, o tym, że centrum Myszkowa przejdzie rewitalizację mówiło się już od kilku lat. Pod koniec 2020 roku rozstrzygnięto konkurs na „Koncepcję architektoniczną rewitalizacji centrum Myszkowa” i wybrano najlepszy pomysł. Odbywał się on pod egidą SARP-u.

Ostatecznie wygrał projekt pracowni architektonicznej 4 am Architekci s.c. Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski z Wrocławia. To właśnie na jego bazie powstała dokumentacja projektowa.

Rewitalizacja obejmie plac Dworcowy, skwer z pomnikiem Poległym za Ziemię Myszkowską, teren przed Domem Kultury. W projekcie jest dużo zieleni. Uwagę zwraca amfiteatralne zejście do przejścia pod torami i zupełnie inne niż obecnie samo przejście. Jest centrum przesiadkowe, nowe pawilony handlowe.

Rewitalizacja będzie przebiegać w jedenastu etapach

W sumie rewitalizacja centrum Myszkowa zostanie podzielone na 11 etapów.

Pierwszy etap to przebudowa drogi na odcinku od Ronda Flagi do ul. Słowackiego (chodników i jezdni, przebudowa infrastruktury, wyposażenie w elementy małej architektury).

Drugi etap dotyczy biblioteki miejskiej. Zakłada on rozbiórkę dawnego budynku dworca PKS, odbudowę oraz rozbudowę dawnego budynku na potrzeby biblioteki miejskiej wraz z wewnętrzną instalacją, zagospodarowaniem terenu wokół - zielenią i elementami małej architektury.

Trzeci etap to przede wszystkim centrum przesiadkowe z wiatą przystankową zatoką z 4 miejscami postojowymi dla autobusów, parkingiem mieszczącym 40 miejsc, zagospodarowaniem zieleni obejmującym nasadzenia drzew i zieleń ozdobną, a także wyposażeniem w elementy małej architektury.

Etap czwarty dotyczy skweru miejskiego. Zostanie on od nowa zagospodarowany. W ramach prac wykonany zostanie - w nowej lokalizacji - ciąg pieszy. Poza tym przebudowana zostanie infrastruktura i przeniesiony będzie Pomnik Pomnika Poległym za Ziemię Myszkowską. Etap ten zakłada też wykonanie fontanny, elementów małej architektury, a także przebudowę skrzyżowania ul. Pułaskiego i ul. Kościuszki w ciągu DW 793. Poza tym zlikwidowane zostanie istniejące obecnie przejście dla pieszych - powstanie ono bowiem w nowej lokalizacji. Oprócz tego w ramach czwartego etapu powstanie 10 kolejnych miejsc parkingowych.

Piąty etap obejmuje przede wszystkim Plac Dworcowy. Zakłada on zagospodarowanie tego terenu wraz z przylegającymi chodnikami, zieleńcem śródplacowym oraz terenem zielonym z roślinami ozdobnymi, a także wyposażenie w elementy małej architektury.

Etap szósty to powstanie kawiarni miejskiej, a siódmy zakłada budowę parkingu przy ulicy Słowackiego z 40 miejscami postojowymi.

Później - w etapie ósmym - przyjdzie czas na przebudowę ulicy Kościuszki. W ramach prac zaplanowano również jej zadrzewienie i wykonanie miejsc postojowych na łącznie 20 stanowisk, a także wyposażenie tego odcinka w elementy małej architektury.

Dziewiąty etap to przede wszystkim teren przed urzędem. W ramach prac ma zostać zagospodarowany skwer przed lokalnym magistratem poprzez wykonanie w nowej lokalizacji ciągów pieszych – chodników. I w tym przypadku pojawią się też nowe elementy małej architektury.

W dziesiątym etapie rozebrany zostanie istniejący budynek jednorodzinny i pawilony handlowe. W ich miejsce ma powstać nowy budynek usługowy. Poza tym przebudowany zostanie parking przy ulicy 3 Maja. Dodatkowo teren zostanie wyposażony w elementy małej architektury i wykorzystane będą również istniejące już ławki.

Etap jedenasty to budowa obniżonego placu na poziomie przejścia na perony PKP wraz z barierkami zabezpieczającymi. Wykonana zostanie również skarpa ze schodami terenowymi i opadającymi chodnikami na płytę zagłębienia.

Skąd Myszków weźmie pieniądze na rewitalizację centrum miasta?

Całość ma kosztować około 54 milionów złotych. Skąd myszkowski magistrat ma zamiar wziąć na to pieniądze? Dla etapów pierwszego, czwartego, siódmego, ósmego, dziewiątek i dziesiątek gmina otrzymała wstępną promesę z funduszu "Polski Ład". W tej chwili przygotowuje zadanie do realizacji robót budowlanych. Planowany termin rozpoczęcia to przełom czerwca i lipca tego roku.

Z kolei w przypadku trzeciego i piątego etapu, gmina przygotowuje wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jeśli chodzi natomiast o etap drugi, czyli bibliotekę miejską, po ogłoszeniu naboru gmina chce również aplikować o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Po uzyskaniu dofinansowania dla realizacji etapu centrum przesiadkowego wraz z zagospodarowaniem Placu Dworcowego oraz budowy etapu drugiego – biblioteki i zabezpieczeniem na ten cel środków własnych gminy niezwłocznie zostaną podjęte działania w celu ogłoszenia procedury przetargowej na wykonanie robót budowlanych - informuje Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Myszkowie.

Realizację etapów szóstego i jedenastego gmina planuje wykonać po realizacji powyższych prac i po uzyskaniu środków zewnętrznych na ten cel.

Jak będzie wyglądać centrum Myszkowa po rewitalizacji? Można zobaczyć na przedstawionych wizualizacjach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nieznacznie odbiega ona od elementów objętych opracowaną dokumentacją na podstawie, której realizowana będzie inwestycja.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto