18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez cztery dni przebywali w Myszkowie designerzy z ASP w Katowicach

Krzysztof Suliga
Fot. Krzysztof Suliga
Ich koncepcje i spostrzeżenia być może zostaną wykorzystane przez władze miasta

Przyjechali na zaproszenie burmistrza Myszkowa Włodzimierza Żaka i wicemarszałka województwa, Mariusza Kleszczewskiego. Zanim studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przyjechali do Myszkowa, postanowili zrobić wirtualny obraz miasta i zobaczyć, czego można się o nim dowiedzieć, nie będąc na miejscu. Opierali się na Internecie, prasie i osobach, które znają Myszków.

W Myszkowie jest aż 63 proc. terenów rolnych i 20 proc. terenów leśnych. Większość mieszkańców stanowią osoby powyżej 45 lat. Społeczeństwo starzeje się, przyrost naturalny jest ujemny.
Odbiór Myszkowa na zewnątrz jest bardzo pozytywny. Paradoksalnie, kojarzy się on z bogatym miastem. – Jest tu silna tożsamość dzielnicowa, są prężnie działające stowarzyszenia – mówi jeden ze studentów goszczących w Myszkowie. – Dowiedzieliśmy się, ze Myszków to miasto supermarketów. Było to dla nas duże zaskoczenie. Mówiono o braku miejsc odpoczynku dla osób starszych i placów zabaw dla matek z dziećmi. Na forach przeczytaliśmy, że normalny mieszkaniec nie może korzystać z basenu, bo cały czas zajmują go różne kluby sportowe. Problemem jest brak obwodnicy i przejazd przez centrum dużej ilości samochodów, także ciężarowych.

Studenci dostrzegli jednak i pozytywne strony Myszkowa. Dużym plusem jest wielka ilość terenów zielonych, rzeka, stawy i cztery góry otaczające Myszków. Dzięki kolei i drogom,miasto ma bardzo dobre połączenie ze Śląskiem i praktycznie z każdym innym kierunkiem.
Drugiego dnia pobytu designerzy spotkali się z mieszkańcami, którzy przekazywali im sugestie co do własnych oczekiwań dotyczących proponowanych w mieście zmian. Studenci konfrontowali też własne odczucia z odczuciami myszkowian. Za podstawowe zagadnienie uznali wspólnie z mieszkańcami problem centrum miasta i funkcje, jakie powinno ono spełniać.

– Czasowe centrum miasta z propozycją programową wydaje się dobrym pomysłem ponieważ nie generowałoby wielkich kosztów inwestycyjnych z budżetu miasta, a mogłoby sprawdzić pewne idee – doszli do wniosku studenci. – Być może centrum mogłoby działać w pewnym okresie, np. w weekendy, ale pod warunkiem, że byłby przygotowany cały program. Musiałby on zostać wypracowany wspólnie ze stowarzyszeniami i przedsiębiorcami, bo wymaga odpowiedniej logistyki.

Goście zwrócili uwagę na fakt, że wielkim potencjałem miasta są tereny wymarzone pod rekreację. Nie ma wokół nich jednak żadnego biznesu. Nikt nie próbuje na tym zarabiać. Designerzy wrócą do Myszkowa w styczniu z przygotowanymi koncepcjami i pomysłami na zmiany.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto