MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Zmiany na fotelach burmistrzów i wójtów w regionie częstochowskim. Komu "podziękowali" wyborcy?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zmiany na fotelach burmistrzów i wójtów w regionie częstochowskim. Komu "podziękowali" wyborcy?
Zmiany na fotelach burmistrzów i wójtów w regionie częstochowskim. Komu "podziękowali" wyborcy? Piotr Ciastek
Po drugiej turze wyborów samorządowych w regionie częstochowskim doszło do kilku ciekawych przetasowań na stanowiskach burmistrzów i wójtów. W Częstochowie i powiatach częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim i myszkowskim głosowaliśmy w drugiej turze w sumie w 17 miastach i gminach. Gdzie doszło do zmian?

Druga tura wyborów samorządowych pozwoliła rozstrzygnąć pojedynki burmistrzów i wójtów w 17 gminach. W części z nich doszło do zmian na stanowiskach włodarzy, w innych, tak jak w Częstochowie, będą rządzić nadal te same osoby. W stolicy subregionu północnego Krzysztof Matyjaszczyk zdobył 57,76 procent, a Monika Pohorecka - 42,24 procent.

W Częstochowie bez zmian. Lewica obroniła prezydenta

W Częstochowie nieśmiało świętowanie rozpoczęło się w sztabie Lewicy już po godzinie 20. Kiedy zaczęły spływać wyniki z poszczególnych komisji i zwycięstwo urzędującego prezydenta było coraz bardziej pewne, członkowie sztabu Krzysztofa Matyjaszczyka wznosili toasty i mieli coraz bardziej zadowolone miny. Prezydent miasta podkreślał podczas wyborczej nocy, że ostatnie dwa tygodnie były niezwykle wymagające, ale cieszy się, że udało się ponownie osiągnąć sukces.

Z kolei w sztabie kandydatki PiS-u, Moniki Pohoreckiej, od początku wieczoru wyborczego panowały nienajlepsze nastroje. Kiedy jej porażka zaczęła się potwierdzać, kandydatka podziękowała za osiągnięty wynik i zwróciła uwagę, że mógł być on efektem poparcia Koalicji Obywatelskiej i części Trzecie Drogi, który w drugiej turze otrzymał Krzysztof Matyjaszczyk. Podczas wieczoru wyborczego PiS-u głos zabrał Szymon Giżyński, który wprost zapowiedział, że to nie koniec walki jego partii o prezydenturę w mieście.

- Będziemy chcieli uświadamiać mieszkańców i być może będziemy dążyć do referendum, ponieważ Częstochowa nie może przez kolejne 5 lat funkcjonować pod takimi rządami - zapowiedział Giżyński.

Kogo wymiotła wyborcza miotła?

W powiecie częstochowskim wyborcy nie mieli litości dla burmistrz Blachowni Sylwi Szymańskiej, która straciła swój fotel na rzecz Cezarego Osińskiego (53,27 proc.). Jeszcze większe cięgi otrzymał wójt gminy Rędziny, któremu mieszkańcy podziękowali za ostatnie kadencje oddając na niego tylko 32,63 procent głosów. Jego konkurent i od teraz nowy wójt, Adam Jaruga, otrzymał 67,37 proc. głosów. Jaruga, który wcześniej współpracował z gminą Rędziny, teraz z poparciem praktycznie całej opozycji i wszystkich byłych kandydatów na wójta, zmiażdżył konkurenta w walce o fotel wójta gminy Rędziny.

W gminie Poczesna również zmiana, choć dokonała się ona już w pierwszej turze, bo do drugiej nie wszedł dotychczasowy wójt gminy Krzysztof Ujma. W drugiej turze natomiast wygrał Artur Sosna, który zdobył 53,17 proc. głosów i pokonał Justynę Wilk, która uzyskała 46,83 procent. Ciekawostką jest fakt, iż w pierwszej turze wyborów zwyciężyła Justyna Wilk.

Z kolei w gminie Lelów, gdzie sześciu kandydatów ubiegało się o fotel wójta, również doszło do zmiany. W pierwszej zwyciężyła Renata Samek - 54-letnia mieszkanka Złotego Potoku, która w drugiej turze zmierzyła się z dotychczasowym wójtem, Krzysztofem Molendą. W niedzielę, 21 kwietnia, mieszkańcy zdecydowali, że w Lelowie rządzić będzie Renata Samek, która w drugiej turze wygrała mając 67,62 procent pokonując Krzysztofa Molendę 32,38 procent.

W gminie Konopiska wójtem został częstochowski przedsiębiorca i restaurator Artur Brędzel, który zdobył 2 456 głosów (65,20 procent) i pokonał Roberta Kołodziejczyka, który miał 1 311 głosów (34,80 procent). Dotychczasowy wójt gminy odpadł już w pierwszej turze.

W powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka, stanowisko wójta stracił Tomasz Osiński, który zdobył w drugiej turze 45,69 proc. głosów. nowym wójtem została Anna Syguda zdobywając 54,31 proc. głosów. W gminie Panki również doszło do zmiany. Dotychczasowa wójt Urszula Bujak o włos przegrała z Katarzyną Gierak (49,31 proc. do 50,69 procent). Jako ciekawostkę warto podać, że w drugiej turze w gminie Opatów wójtem został znany w regionie były dziennikarz Radia Katowice Zdzisław Makles, który uzyskał 51,77 proc. głosów, a jego rywal, Tomasz Kotowicz, miał 48,23 proc. głosów.

W powiecie lublinieckim druga tura odbyła się w gminie Kochanowice. Tam, dotychczasowy wójt Ireneusz Czech (49,72 proc. głosów), przegrał niespodziewanie z Jackiem Mokrosą (50,28 proc.).

Zaskoczeniem może być też zmiana w gminie Żarki w powiecie myszkowskim, gdzie w drugiej turze wygrał Adam Zamora (54,44 proc. głosów), który pokonał dotychczasowego, wieloletniego burmistrza, Klemensa Podlejskiego (45,56 proc. głosów). W drugiej turze zostali też wybrani wójtowie w gminie Poraj (Katarzyna Kaźmierczak) i w gminie Niegowa (Mariusz Rembak) W Myszkowie nadal będzie rządził Włodzimierz Żak, który wygrał z kontrkandydatem tylko o 22 głosy.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Częstochowa. Zmiany na fotelach burmistrzów i wójtów w regionie częstochowskim. Komu "podziękowali" wyborcy? - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto