Podczas konferencji w szkole na Będuszu podsumowali międzynarodowy projekt

SU
W Zespole Szkół nr 2 im H. Kołłątaja w Myszkowie odbyła się konferencja tematyczna dotycząca projektu Leonardo da Vinci ”Europejskie praktyki kluczem do sukcesu”.

W trakcie programu odbyła się trzytygodniowa, międzynarodowa praktyka, w której uczestniczyło 16 uczniów trzeciej i czwartej klasy w zawodach: technik ekonomista i technik spedytor. Uczniowie Technikum z Zespołu Szkół nr 2 są pierwszymi z powiatu, myszkowskiego, którzy przebywali na zagranicznych praktykach. Pobyt w Niemczech w miejscowości Schkueditz koło Lipska, rozpoczął się kursem komputerowym w firmie Robotron w Lipsku, prowadzonym przez trenerów w języku angielskim i niemieckim. Kurs zakończył się uzyskaniem certyfikatów.

Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w sieciach handlowych Rewe oraz Netto, w firmie Panknin oraz Gate Gourmet Mitte GMBH, poznali specyfikę pracy w danej firmie, jej strukturę organizacyjną oraz zależności personalne w danej jednostce. Zapoznali się także z drogą obiegu dokumentów, poznali stanowiska pracy i zakres obowiązków poszczególnych pracowników.

Podczas konferencji w Zespole Szkół nr 2, uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech. Małgorzata Karaś, Magdalena Kołacz, uczennice klasy czwartej oraz Mateusz Męcik, uczeń klasy trzeciej, opowiedzieli o trzech tygodniach spędzonych w Niemczech a także o przygotowaniach, które poprzedziły wyjazd. Mówili o obowiązkach związanych z praktyką, lokalnych atrakcjach i ciekawym spędzaniu wolnego czasu. Prezentacja uczniów zilustrowana została wieloma zdjęciami.

Na konferencji uczestnicy projektu otrzymali z rąk przewodniczącego Rady Powiatu Mariana Szczerbaka, dyrektora szkoły Jerzego Brysia i koordynatora Agnieszki Skorek europassy mobilności czyli zaświadczenia ukończenia kursu komputerowego, językowego oraz certyfikat uczestnictwa w programie Leonardo da Vinci.

Praktyki zostały sfinansowane w całości ze środków programu. Wymiernym rezultatem projektu jest propozycja ciekawej pracy za granicą, jaką otrzymała jedna z uczestniczek programu.

Program Leonardo da Vinci: Europejskie praktyki kluczem do sukcesu ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich (np. transfer punktów kredytowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET, narzędzia EUROPASS), a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego (np. europejskie i narodowe ramy kwalifikacji EQF/NQF czy europejskie systemy oceny jakości EQARF) – mówi Jerzy Bryś. Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.

Do wyjazdu na praktyki szykuje się kolejna grupa uczniów. Szkoła pozyskała po raz drugi środki z programu Leonardo da Vinci w wysokości ponad 47 tys. euro. Tym razem wyjedzie grupa 20 uczniów kształcących się w zawodach technik geodeta, technik architektury krajobrazu i technik spedytor.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie