18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalkulatory graficzne w LO Myszków [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Klasa II E LO Myszków używa kalkulatorów graficznych TI-Nspire CX.
Klasa II E LO Myszków używa kalkulatorów graficznych TI-Nspire CX.
Dyrekcja LO w Myszkowie podpisała umowę o przystąpieniu do projektu badań dydaktycznych „Zastosowanie technologii informatycznych w nauczaniu matematyki”. Kalkulatory graficzne w LO Myszków

Kalkulatory graficzne w LO Myszków
Projekt ten nadzorowany jest przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie im. Komisji Edukacji Narodowej – najstarszej uczelni pedagogicznej w Polsce.
Myszkowskie LO jest jedyną szkołą w Polsce, która wykorzystuje podczas nauki kalkulatory graficzne TI-Nspire CX. Uczniowie biorący udział w projekcie na czas nauki w LO otrzymują kalkulator graficzny z oprogramowaniem.

– Celem projektu jest lepsze przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego. Podejmujemy te działania, aby rozwijać umiejętności uczniów w zakresie kluczowych kompetencji – mówi Jarosław Kowalski, nauczyciel matematyki w LO w Myszkowie. – Poprzez innowacyjne metody kształcenia staramy się przyczyniać do rozwijania zainteresowań uczniów naukami matematycznymi, wyrabiać nawyk systematycznego uczenia się. W ten sposób orientujemy kształcenie na efekty nauczania i uczenia się zwiększając efektywność nauczania matematyki.

Wprowadzenie atrakcyjnych środków dydaktycznych działających na wzrok powoduje wzrost zapamiętywania informacji. Stosowanie kalkulatorów graficznych daje możliwości indywidualizacji, dostosowania tempa pracy, zaoszczędza czas na lekcji i zwiększa liczbę wykonywanych ćwiczeń, zadań, testów, przykładów.

– Wizualizacja postawionego problemu w oknie kalkulatora doprowadza uczniów do odkrywania, formułowania hipotez i do ich weryfikacji – wyjaśnia Jarosław Kowalski. – Możliwość obserwacji wielu przypadków przyczynia się do rozwinięcia intuicji matematycznych potrzebnych w poszukiwaniu pomysłów rozwiązania rozpatrywanego problemu czy zadania maturalnego, które na egzaminie zaskoczyło ucznia swoją treścią.
Obserwacja wykresów często staje się głównym sposobem badania liczby rozwiązań. Uczniowie mogą się skupić na problemie zadania a nie na żmudnych i czasochłonnych wykresach. Co ważne, uczniowie mogą zabierać kalkulatory także do domu.

A Możliwości kalkulatorów graficznych wykorzystywanych w myszkowskim LO są bardzo duże. Dzięki kalkulatorowi możliwe jest sporządzanie kolorowych wykresów funkcji, ustawiania obrazów jako tła i wstawianie osi i siatki oraz rozwiązywanie zadań na stosowanie matematyki w życiu codziennym.

Do tego dochodzi interpretacja wyników zadań przedstawianych w notacji dziesiętnej i wykładniczej, sporządzanie, definiowanie, analiza kilku wykresów w prostokątnym układzie współrzędnych, przybliżanie i oddalanie obrazu, analiza wartości funkcji, miejsc zerowych, maksimum, minimum funkcji, przeglądanie tabeli wartości i wykresu funkcji obok siebie, rozwiązywanie równań parametrycznych, zadań z ciągami rekurencyjnymi, wykresy statystyczne, analiza statystyczna.

W trakcie zajęć z kalkulatorem można tworzyć małe grupy, które wymuszą aktywność wszystkich jej uczestników, co sprzyja obiektywnej ocenie i samoocenie wyników pracy.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto