Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cuda UNESCO w Odessie, które zostały zniszczone w czasie wojny. Te obiekty ucierpiały najbardziej

Redakcja
Zabytki ukraińskiego uzdrowiska znów ucierpiały z powodu wojny.
Zabytki ukraińskiego uzdrowiska znów ucierpiały z powodu wojny. ToL_U4F / iStock / Getty Images Plus
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już od ponad 600 dni. Wśród lokalizacji, które stały się celami ataków rosyjskich wojsk, jest położona nad Morzem Czarnym Odessa. Historyczna część miasta, doceniona przez UNESCO, uległa poważnym uszkodzeniom. Które obiekty ucierpiały najbardziej?

Gdzie leży Odessa? Mapa

Przed wojną miasto było jednym z najludniejszych – po Kijowie i Charkowie – oraz najpiękniejszych. To popularna miejscowość uzdrowiskowa nad Morzem Czarnym (z wieloma sanatoriami i pięknymi plażami). Odessa, oprócz malowniczej lokalizacji, słynie także z wiekowych zabytków.

UNESCO: „wyjątkowa wartość tego miejsca w skali światowej”

Podczas 18. nadzwyczajnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w styczniu 2023 roku w Paryżu, historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa. Komitet podjął jednocześnie decyzję o umieszczeniu zabytków Odessy na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

Tym samym została potwierdzona wyjątkowa wartość tego miejsca w skali światowej jako świadectwa rozkwitu wielokulturowego miasta portowego w XIX wieku. Wpis na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu otworzył nowe możliwości udzielania pomocy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Odessy przez społeczność międzynarodową – poinformował Polski Komitet ds. UNESCO.

Zabytki UNESCO w Odessie. Które ucierpiały podczas wojny?

Niestety, Odessa niejednokrotnie padała ofiarą agresji wroga. W lipcu 2023 roku, podczas nocnego ostrzału miasta, część historycznego centrum została zniszczona – ucierpiało wtedy 25 zabytków, m.in.:

  • Sobór Przemienienia Pańskiego,
  • Muzeum Archeologiczne,
  • Muzeum Morskie
  • oraz Muzeum Literatury.

W nocy 6 listopada ukraińskie miasto zostało zaatakowane ponownie. Inwazję przeprowadzono za pomocą pocisków rakietowych i dronów szturmowych, które przyczyniły się do zniszczenia części Muzeum Sztuki w Pałacu Potockich. Zrujnowane zostały ważne wystawy muzealne, takie jak chociażby

  • „Zachód słońca” Margit i Romana Selsky’ego z kolekcji Eduarda Dimshitsa,
  • „Kwiaty za wysypiskami” Borisa Eisenberga,
  • „Morze Czarne” Aleksandra Grechowa,
  • „Radość” Stasa Żalobniuka,
  • „Radość” Wołodymyra Semkowa,
  • „Ołtarz” Niebiańskiej Hostii Albiny Jalosy
  • czy „Wielkie łąki, obfite trawy” Kinder Albumu.

Odessa nie jest jedynym miastem docenionym przez UNESCO, które zostało zaatakowane podczas trwającej wojny. Kilkukrotnie pod ostrzałem znalazł się też Lwów, którego mieszkańcy – z pomocą konserwatorów zabytków – jeszcze na początku 2022 roku starali się zabezpieczyć cenne obiekty przed zniszczeniami.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Cuda UNESCO w Odessie, które zostały zniszczone w czasie wojny. Te obiekty ucierpiały najbardziej - Strona Podróży

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto