Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alpaki i dzieciaki. Alpaki przyjechały do przedszkolaków w Cynkowie, w gminie Koziegłowy ZDJĘCIA

js
To było duże przeżycie dla przedszkolaków z Cynkowa, w gminie Koziegłowy. Dzieciaki mogły z bliska poznać się z alpakami. Te sympatyczne zwierzęta przyjechały do przedszkola w Cynkowie.

Przyjechały z Lgoty Nadwarcia. „Dilusiowe Alpaki” z Lgoty Nadwarcia to zwierzaki niezwykle miłe. Dzieci nie chciały wypuścić Martina, Mańka i Czesia i zgodnie stwierdziły, że czekają na kolejne spotkanie.

„Dilusiowe Alpaki”, to nie tylko alpaki,ale też inne zwierzęta, w tym pies Diluś. I stąd właśnie nazwa – od adoptowanego w ubiegłym roku spaniela Dilusia. Diluś wychowany był z małymi dziećmi, więc jest bardzo łagodny, poza tym bierze udział w zajęciach dla przyszłych terapeutów zajęciowych i doskonale się sprawdza w tej roli. Pojechał także kolejny raz do Cynkowa, bo tutaj byliśmy już wcześniej, ale z wizytą u młodszych klas szkoły podstawowej i dzieci bardzo się cieszyły ze spotkania nie tylko z alpakami, ale i psem. Tym razem było podobnie. Przedszkolaki od razu wypytywały czy jest z nami Diluś. Mimo, że dzieci posiadają w domach zwierzęta, bardzo się cieszą z każdego spotkania, z czego i my się cieszymy, bo wiemy, że to co robimy ma sens. Pomysł się zrodził właśnie dzięki dzieciom, kiedy to na zajęciach mówiły mi o tym, że bardzo lubią zwierzęta, ale np. nie mogą mieć, bo brat czy siostra ma alergię albo rodzice się nie zgadzają, bo nie ma ku temu warunków, chociażby ze względu na czas pracy – mówi Ewelina Kurzak, alpakoterapeuta i socjoterapeuta.

Alpaki są bardzo przyjazne i łagodne, a warto też wiedzieć, że ich wełna jest antyalergiczna, dlatego są bezpieczne dla każdego, kto ma alergię. Dzieci, które wcześniej bały się zwierząt bardzo szybko przełamują lęk. Właściciele "Dilusiowych alpak" podczas spotkań starają stopniowo dzieci przyzwyczajać do zwierząt. Najpierw alpaki karmione są przez bezpieczne barierki, dopiero, kiedy dzieci same zdecydują, żeby je wypuścić, bo są gotowe na przytulanie i spacery, wtedy je wypuszczają. Spacery zawsze są największą radością. Oczywiście pod kontrolą. Alpaki wbrew pozorom są płochliwe, jednak stale są przyzwyczajane do różnych dźwięków np. syren straży pożarnej, kościelnych dzwonów czy jazdy samochodów.
Alpaki wspomagają terapie m.in. w leczeniu nerwic, depresji, autyzmu, ADHD, zespołu Downa, mutyzmu wybiórczego i wszelkich lęków. Dzieci, jak i dorośli przy zwierzętach bardzo się otwierają. Zapominają o codzienności i o to chodzi w takich spotkaniach. Najmłodsi natomiast sami inicjują zabawy. Dlatego też oprócz alpakoterapii grupowej Agroturystyka „Dilusiowe Alpaki” proponuje alpakoterapię indywidualną wg określonego programu dostosowanego do konkretnej osoby, do choroby czy schorzenia. Wszelkie informacje można znaleźć na fanpage’u: www.facebook.com/DilusioweAlpaki. Tam również można zarezerwować spotkania i śledzić na bieżąco, co dzieje się u zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto