MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Inspiracja w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu

materiał informacyjny
Kilkuset uczniów szkół licealnych i techników wzięło udział w kolejnej odsłonie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pn. “Akcja Inspiracja”. W podziemiach kopalni Guido w Zabrzu, młodzież debatowała z przedstawicielami świata polityki, biznesu, nauki i lokalnego samorządu na tematy związane z przyszłością Unii Europejskiej, rozwojem branży technologicznej w regionie czy perspektywami lokalnych uczelni wyższych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Our Future Foundation, jedną z największych w Polsce fundacji edukacyjnych, która za cel stawia sobie walkę z nierównościami w dostępie do edukacji, zarówno w ośrodkach miejskich jak i na wsi. Dotychczas spotkania organizowane przez fundację w ramach ogólnopolskiego cyklu Akcji Inspiracji odbyły się w m.in. Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i przyciągnęły ponad 6000 uczestników.

Konferencja w Zabrzu skupiła się na wyzwaniach z jakimi mierzy się obecnie Unia Europejska i propozycjach rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na większe zaangażowanie młodego pokolenia w partycypację polityczno-społeczną na poziomie ogólnoeuropejskim. Zaproszeni goście próbowali wypracować z młodzieżą rozwiązania, które mogą pomóc w rozwoju lokalnych uniwersytetów i zachęcą młodych do podjęcia studiów w rodzimym mieście. W konferencji wzięli udział m.in. prezydent Zabrza dr Małgorzata Mańka-Szulik, była Rzecznik Praw Obywatelskich Prof. Irena Lipowicz oraz Prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr Mariusz Wójtowicz.

- Śląsk mierzy się obecnie z wieloma wyzwaniami zarówno ekonomicznymi jak i społecznymi, dlatego musimy rozmawiać z młodzieżą i czerpać z jej perspektywy pracując nad koniecznymi rozwiązaniami. Młodzi muszą mieć świadomość, że mają wpływ na lokalną społeczność do której należą i mogą ją kształtować. W końcu to dla nich chcemy budować dobrobyt i możliwości, aby mogli się rozwijać i osiągnąć pełnię swojego potencjału właśnie w rodzimym regionie – mówi dr Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Za cel programu organizator stawia sobie również inspirowanie młodych ludzi do aktywnej działalności społecznej i wyboru ścieżki kariery zbieżnej z ich pasjami i marzeniami.

- Chcemy dać młodym ludziom szansę debaty z wybitnymi autorytetami jeszcze w liceum. Takie spotkania mają zainspirować uczniów do poszerzania horyzontów intelektualnych, rozwijania zainteresowań, ale także zaangażowania się w sprawy lokalnych społeczności. Spotkanie w Zabrzu pokazuje, że młodzi nie boją się wyrażać swojego zdania i stanowią siłę z którą trzeba się liczyć - mówi Kamil Maksymilian Tomkowicz, Członek Zarządu Our Future Foundation.

Do tej pory w wydarzeniach organizowanych przez Our Future Foundation wzięło udział ponad 10 tys. uczestników, z których co drugi deklaruje, że zainspirowały go one do podjęcia nowych działań np. wolontariatu. Fundacja zapewnia również bezpłatne wsparcie dla dziesiątek polskich licealistów, aplikujących na najlepsze światowe uczelnie wyższe. Do tej pory udało jej się pomóc ponad 200 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak Harvard, Oxford, Yale czy LSE.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Akcja Inspiracja w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu - Zabrze Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto