Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarki: multimedialna podróż w czasie. Powstał historyczny film o gminie Żarki [WIDEO]

Adrian Heluszka
archiwum Krzysztofa Zygalskiego
Żarki: multimedialna podróż w czasie. Powstał historyczny film o gminie Żarki [WIDEO]. Gmina Żarki konsekwentnie stawia na promocję swoich walorów turystycznych i nie tylko w multimedialnej formie. W ostatnich dniach w sieci pojawiła się nowa produkcja fillmowa zatytułowana “Urodziłem się w Żarkach”. Film powstał już w 1996 roku i został wyemitowany na dużym ekranie w cyklu “Małe ojczyzny”, który w tamtym czasie realizowało TVP 2. Reżyserem blisko 20-minutowego filmu jest Krzysztof Zygalski. Koszty produkcji pokryła telewizja.

Żarki: multimedialna podróż w czasie. Powstał historyczny film o gminie Żarki [WIDEO]

– To dokument, którego akcja dzieje się w Żarkach i okolicy. Jego bohaterem jest Wojciech Mszyca, żarczanin. To opowieść o... miłości. Miłości do rodzinnych stron. Bohater filmu nie deklaruje swego przywiązania słowami, lecz konkretnym działaniem, polegającym na podjęciu trudu zachowania popadającego w kompletną ruinę małego XVIII-wiecznego kościółka, leżącego w bezpośredniej bliskości Żarek. Wysiłek Wojtka Mszycy spotkał się z życzliwością i pomocą starszych i młodszych żarczan. Znaleźli się ludzie, którzy wsparli go w tym dziele. Skutkiem prac, było zachowanie kościółka w formie tzw. ruiny trwałej. Działo się to etapami, w latach 1982-1989. Zabytek został ocalony i do dziś jest często odwiedzanym miejscem przez mieszkańców Żarek i turystów – wspomina autor filmu.

W Internecie można już znaleźć kilka produkcji promujących gminę Żarki. W multimedialnej formie można zobaczyć m.in. turystykę religijną, edukacyjną, kulturową i ogólnie – rekreację, którą oferuje gmina. Promocji doczekał się również Stary Młyn, który po gruntownym remoncie jest jedną z wizytówek całej gminy. Krzysztof Zygalski, autor filmów zapowiada, że wkrótce pojawią się kolejne filmy.

– Produkcje filmowe, a zwłaszcza te o bogatszej narracji, wymagają czasu na ich przygotowanie. To zawsze jest wielki wysiłek. Dokumentacja, wypracowanie koncepcji filmu, przygotowanie scenariusza, koncepcja wizualna - to elementy nieodłączne przygotowania filmu. Później realizacja zdjęć i prace postprodukcyjne. Związane są oczywiście z tym koszty, ale jak dotychczas w tym zakresie współpraca z Urzędem Miasta i Gminy Żarki układa się pomyślnie – mówi Zygalski.

Multimedialna twórczość Krzysztofa Zygalskiego jest dostępna nie tylko w Internecie. W Miejsko-Gminym Ośrodku Kultury w Żarkach, mieszczącym się w dawnej synagodze, można nabyć na płycie DVD film “Żarki – dzisiaj zaczęło się wczoraj”, który owstał kilka lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto