MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Myszkowscy policjanci uratowali bezdomnego przed zamarznięciem ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Kiedy temperatura powietrza gwałtownie spada poniżej zera, nocą do minus 15-18 stopni Celsjusza, w dzień do minus 8, policjanci zwracają baczną uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Mundurowi sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Kontrolują piwnice, pustostany, dworce, działki ogrodowe oraz miejsca zgłoszone przez mieszkańców. Sprawdzają też każdy sygnał, jaki w tej sprawie dostaną od świadków zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu innych osób.

Na takim patrolu byli też wczoraj. Dzielnicowi- aspirant sztabowy Robert Hadziński z młodszym aspirantem Łukaszem Dudkiem w bardzo mroźne przedpołudnie sprawdzali w swoich rejonach służbowych miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Dzielnicowy Hadziński wiedział, że w jednym z pustostanów w dzielnicy Mijaczów często przebywają osoby bezdomne.

- Policjant wraz z drugim dzielnicowym postanowili zajrzeć do tego budynku. W jednym z pomieszczeń zauważyli leżącego mężczyznę. Miał podkurczone nogi i widać było, że nie może samodzielnie się podnieść, a co dopiero przemieszczać. Mężczyzna miał już siną twarz i dłonie. Dzielnicowi mieli trudność w nawiązaniu z nim logicznej rozmowy. Wiele wskazywało na to, że mężczyzna jest skrajnie wyczerpany i wychłodzony. Z uwagi na zagrożenie życia mundurowi wezwał na miejsce pogotowie ratunkowe, które zabrało 62-latka do szpitala - informuje asp. sztab. Barbara Poznańska.

Policjanci uratowali bezdomnego przed śmiercią dosłownie w ostatniej chwili. W nocy było minus 12 stopni C. Wcześniej mężczyzna wiele razy odmawiała przyjęcia pomocy. Wtedy dzielnicowy Hadziński organizował mu ciepły posiłek oraz powiadamiał pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Po raz kolejny policja apeluje o zwracanie uwagi na bezdomnych oraz na osoby starsze mieszkające samotnie, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto