Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarki. Szukają śladów bitwy Powstania Styczniowego pod Jaworznikiem ZDJĘCIA

js
W okolicach Żarek doszło do bitwy w Powstaniu Warszawskim. Nie wiadomo jednak gdzie dokładnie rozegrała się ta bitwa. Rosjanie wycofali się w stronę Częstochowy.

Lokalizację bitwy chce ustalić Grupa Czę­sto­chow­ska PERUN.

- Je­ste­śmy grupą mi­ło­śni­ków hi­sto­rii. Po­łą­czy­ła nas wspól­na pasja do po­szu­ki­wań i od­kry­wa­nia tego co nie­zna­ne i za­po­mnia­ne, a na­stęp­nie pro­mo­wa­nie i po­pu­la­ry­za­cja od­kry­tej hi­sto­rii. Od ponad czte­rech lat dzia­ła­my na te­re­nie wo­je­wódz­twa ślą­skie­go – in­for­mu­ją człon­ko­wie Grupy Czę­sto­chow­skiej PERUN. – W po­bli­żu Ja­worz­ni­ka bitwa od­by­ła się w dniu 24 kwietnia 1863 r., ale in­for­ma­cje o niej są frag­men­ta­rycz­ne.

Na pod­sta­wie prze­pro­wa­dzo­nej kwe­ren­dy źró­dło­wej grupa okre­śli­ła praw­do­po­dob­ne miej­sce roz­bi­cia obozu po­wstań­ców stycz­nio­wych do­wo­dzo­nych przez Ana­sta­ze­go Mos­sa­kow­skie­go. W skład od­dzia­łu wcho­dzi­ły dwie kom­pa­nię strzel­ców, kom­pa­nia ko­sy­nie­rów, plu­ton jazdy i sa­pe­rów, czyli łącz­nie ok. 250 osób. Od­dział po­wstań­czy zo­stał za­sko­czo­ny przez woj­ska car­skie do­wo­dzo­ne przez płk. Ale­ni­cza w skład któ­rych wcho­dzi­ły trzy roty pie­cho­ty z gar­ni­zo­nu czę­sto­chow­skie­go, czyli około 600 osób. Bitwa za­koń­czy­ła się prze­bi­ciem czę­ści od­dzia­łu po­wstań­cze­go w kie­run­ku Mysz­ko­wa, stra­ty po obu stro­nach były duże. Wśród Po­la­ków było około 30 osób za­bi­tych, po stro­nie Ro­sjan około 62 osób za­bi­tych i ran­nych.

Dotychczas j udało się dzię­ki wy­sił­ko­wi Grupy Czę­sto­chow­skiej PERUN od­na­leźć kilka zna­czą­cych ar­te­fak­tów po­twier­dza­ją­cych duże na­war­stwie­nia kul­tu­ro­we, jak rów­nież burz­li­wą prze­szłość te­re­nu na któ­rym pro­wa­dzo­ne są po­szu­ki­wa­nia.

Jed­nym z cie­kaw­szych ar­te­fak­tów jest pie­częć „ZARKI”, która praw­do­po­dob­nie była użyt­ko­wa­na pod­czas oku­pa­cji nie­miec­kiej. Dzię­ki wy­tę­żo­nej pracy po­szu­ki­waw­czej w miej­scu sta­re­go bro­wa­ru w Ja­worz­ni­ku od­kry­to że­to­ny, które słu­ży­ły jako lo­kal­ny pie­niądz za­stęp­czy. Takie że­to­ny można łą­czyć z okre­ślo­nym miej­scem i cza­sem tj. roz­kwi­tem ja­worz­nic­kie­go bro­wa­ru, który znany był w całym kraju z pro­duk­cji piwa ba­war­skie­go.

- Po­szu­ki­wa­nia wciąż trwa­ją i mamy na­dzie­ję na ko­lej­ne od­kry­cia, a przede wszyst­kim, że zlo­ka­li­zu­je­my miej­sce bitwy oraz roz­bi­cia obozu po­wstań­cze­go – mówią człon­ko­wie Grupy Czę­sto­chow­skiej PERUN.

W bitwie w okolicach Jaworznika zginęło ok. 40 powstańców z oddziału kapitana Atanazego Mossakowskiego.

W Powstaniu Styczniowym uczestniczył żarczanin, 17-letni Kacper Kustrzyński. Został ranny w bitwie pod Mełchowem, koło Lelowa. Zmarł w szpitalu w Koniecpolu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto