Żarki. Szukają śladów bitwy Powstania Styczniowego pod Jaworznikiem ZDJĘCIA

js
W okolicach Żarek doszło do bitwy w Powstaniu Warszawskim. Nie wiadomo jednak gdzie dokładnie rozegrała się ta bitwa. Rosjanie wycofali się w stronę Częstochowy.

Lokalizację bitwy chce ustalić Grupa Czę­sto­chow­ska PERUN.

- Je­ste­śmy grupą mi­ło­śni­ków hi­sto­rii. Po­łą­czy­ła nas wspól­na pasja do po­szu­ki­wań i od­kry­wa­nia tego co nie­zna­ne i za­po­mnia­ne, a na­stęp­nie pro­mo­wa­nie i po­pu­la­ry­za­cja od­kry­tej hi­sto­rii. Od ponad czte­rech lat dzia­ła­my na te­re­nie wo­je­wódz­twa ślą­skie­go – in­for­mu­ją człon­ko­wie Grupy Czę­sto­chow­skiej PERUN. – W po­bli­żu Ja­worz­ni­ka bitwa od­by­ła się w dniu 24 kwietnia 1863 r., ale in­for­ma­cje o niej są frag­men­ta­rycz­ne.

Na pod­sta­wie prze­pro­wa­dzo­nej kwe­ren­dy źró­dło­wej grupa okre­śli­ła praw­do­po­dob­ne miej­sce roz­bi­cia obozu po­wstań­ców stycz­nio­wych do­wo­dzo­nych przez Ana­sta­ze­go Mos­sa­kow­skie­go. W skład od­dzia­łu wcho­dzi­ły dwie kom­pa­nię strzel­ców, kom­pa­nia ko­sy­nie­rów, plu­ton jazdy i sa­pe­rów, czyli łącz­nie ok. 250 osób. Od­dział po­wstań­czy zo­stał za­sko­czo­ny przez woj­ska car­skie do­wo­dzo­ne przez płk. Ale­ni­cza w skład któ­rych wcho­dzi­ły trzy roty pie­cho­ty z gar­ni­zo­nu czę­sto­chow­skie­go, czyli około 600 osób. Bitwa za­koń­czy­ła się prze­bi­ciem czę­ści od­dzia­łu po­wstań­cze­go w kie­run­ku Mysz­ko­wa, stra­ty po obu stro­nach były duże. Wśród Po­la­ków było około 30 osób za­bi­tych, po stro­nie Ro­sjan około 62 osób za­bi­tych i ran­nych.

Dotychczas j udało się dzię­ki wy­sił­ko­wi Grupy Czę­sto­chow­skiej PERUN od­na­leźć kilka zna­czą­cych ar­te­fak­tów po­twier­dza­ją­cych duże na­war­stwie­nia kul­tu­ro­we, jak rów­nież burz­li­wą prze­szłość te­re­nu na któ­rym pro­wa­dzo­ne są po­szu­ki­wa­nia.

Jed­nym z cie­kaw­szych ar­te­fak­tów jest pie­częć „ZARKI”, która praw­do­po­dob­nie była użyt­ko­wa­na pod­czas oku­pa­cji nie­miec­kiej. Dzię­ki wy­tę­żo­nej pracy po­szu­ki­waw­czej w miej­scu sta­re­go bro­wa­ru w Ja­worz­ni­ku od­kry­to że­to­ny, które słu­ży­ły jako lo­kal­ny pie­niądz za­stęp­czy. Takie że­to­ny można łą­czyć z okre­ślo­nym miej­scem i cza­sem tj. roz­kwi­tem ja­worz­nic­kie­go bro­wa­ru, który znany był w całym kraju z pro­duk­cji piwa ba­war­skie­go.

- Po­szu­ki­wa­nia wciąż trwa­ją i mamy na­dzie­ję na ko­lej­ne od­kry­cia, a przede wszyst­kim, że zlo­ka­li­zu­je­my miej­sce bitwy oraz roz­bi­cia obozu po­wstań­cze­go – mówią człon­ko­wie Grupy Czę­sto­chow­skiej PERUN.

W bitwie w okolicach Jaworznika zginęło ok. 40 powstańców z oddziału kapitana Atanazego Mossakowskiego.

W Powstaniu Styczniowym uczestniczył żarczanin, 17-letni Kacper Kustrzyński. Został ranny w bitwie pod Mełchowem, koło Lelowa. Zmarł w szpitalu w Koniecpolu.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie