Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarki Letnisko: 3. Runda Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność [ZDJĘCIA]

BR/ UG Poraj
W Żarkach Letnisku odbyła się 3 Runda Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, organizowana przez Automobilklub Częstochowski. Uczestnicy rywalizowali m.in. w rajdzie na regularność.

WPolsce pierwszym współczesnym rajdem na regularność, a zarazem najdłuższą i najtrudniejszą imprezą dla pojazdów zabytkowych, jest Rajd Polski Historyczny, zaliczany do Pucharu FIA. W 2014 powołano Puchar Polski Pojazdów Zabytkowych w rajdach na regularność, na który początkowo składały się 3 rundy.

Od 2017 roku rozgrywane są już Mistrzostwa Polski w Historycznych Rajdach na Regularność składające się już z 8 rund, co pokazuje dynamikę rozwoju tej dyscypliny. Rajdy na Regularność są niezwykle wymagające w szczególności dla pilota, nie bez powodu określanego w żargonie rajdowym mianem „umysłowego”. Zadaniem załogi jest utrzymywanie na trasie określonej przez organizatora średniej prędkości.

Co ważne, przeciętna szybkość nie może być wyższa niż 50 km/h i trzeba ją utrzymywać stosując się do przepisów drogowych. Takie zadanie wymaga od pilota ogromnego skupienia i biegłości w... liczeniu. W rajdach historycznych nie wolno bowiem posługiwać się współczesnymi wspomagaczami, takimi jak np. system nawigacji satelitarnej GPS.

Pomagają mu w tym urządzenia dodatkowe, takie jak drogomierz, zwany popularnie haldą oraz stoper i tabela prędkości średnich. Co więcej, na trasie w nieoznaczonych miejscach znajdują się punkty pomiarowe. Za każdą sekundę spóźnienia bądź zbyt wczesnego przejazdu przez punkt pomiarowy, naliczane są punkty karne.

Dokładnie taki właśnie rajd odbył się w weekend 8-9 czerwca br. w Żarkach Letnisku. Bazą rajdu był Hotel Kinga. Start oraz meta znajdowały się bezpośrednio na ul. Nadrzecznej, która była odpowiednio zabezpieczona oraz przygotowana do startów załóg, odbywających się dokładnie co 1 minutę w normalnym ruchu drogowym. Zabezpieczeniem tych fragmentów rajdu zajęli się druhowie z jednostek OSP z Poraja oraz Żarek Letniska, którzy wspaniale czuwali nad bezpieczeństwem zarówno uczestników rajdu, jak i normalnych użytkowników dróg.

Łączna długość rajdu w ramach 3 Rundy MPHRR wyniosła 312,19 km. Pętle wiodły przez malownicze zakątki północnej Jury, dzięki czemu załogi odwiedziły m.in. Siewierz, Rokitno Szlacheckie, Ogrodzieniec, Lelów oraz Bobolice. W trakcie rajdu zawodnicy mieli zasłużony odpoczynek w Poziom 511 Design Hotel & SPA. Rajd odbywał się w dwóch kategoriach: sportowej oraz tradycyjnej i wzięło w nim udział odpowiednio 11 oraz 6 załóg. Najstarsze auto, które wzięło udział w rajdzie zostało wyprodukowane w 1962 r. Wśród marek znalazło się: Porsche, Volvo, Zastava, Alfa Romeo, Lancia, Saab, Austin Mini, Mercedes Benz, Ford oraz Fiat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto