Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku KGW Porajanki obchodzi 50-lecie istnienia

Krzysztof Trybuszewski
Porajanki od lat uświetniają rocznice małżeńskie, występowały w teatrze i w filharmonii w Częstochowie i wielu innych imprezach.

Koncertowały w Lublińcu, w Bydgoszczy, w Zawierciu, w Pyrzowicach. Prezentują się corocznie na dożynkach, podczas Zielonych Świątek, w kościele na Boże Narodzenie i Wielkanoc, 11 listopada czy 3 maja. “Porajanki” świętują w tym roku swe pięćdziesięciolecie.

Kiedyś Koła Gospodyń Wiejskich miały duże znaczenie. Traktowano je nawet jako ciała doradcze urzędów. To właśnie w tamtych czasach zawiązało się KGW“Porajanki”. Oficjalnie KGW w Poraju powstało w 1962 roku. Było finansowane z dochodów kółek rolniczych. W tamtym okresie panie z KGW prowadziły latem dziecińce dla dzieci i młodzieży, kursy gotowania, kroju, szycia a także organizowały zabawy taneczne. Zajmowały się wypożyczaniem garnków, obrusów czy kieliszków, sadziły drzewa, krzewy.

– W pierwszych latach istnienia koła miały duże pole do popisu, były słuchane i cenione. Traktowano je nawet jako ciała doradcze urzędów. Dużo pań z KGW pracowało później w opiece społecznej – wspomina Maria Bąbol, najstarsza z „Porajanek”. – Pierwszym dyrygentem koła był pan z filharmonii częstochowskiej. Przygrywał na pianinie, uczył śpiewu na trzy głosy. Po przyjęciu nazwy „Porajanki”, pod kierunkiem Haliny Marcisz koło stało się chórem żeńskim.
Do zespołu należą panie z: Kuźnicy Starej, Żarek Letniska, Masłońskiego, Poraja. W Bydgoszczy zespół zdobył wyróżnienie, w Chorzowie występował na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniora. Corocznie śpiewają w Myszkowie na Festiwalu Pieśni Patriotycznej oraz pokazują się na scenach sąsiednich gmin.

Żadne uroczystości w gminie Poraj nie mogą się odbyć bez ich występu. Były zapraszane i na przeglądy zagraniczne, m.in. na Słowację. Regularnie biorą udział w prezentacji stołów bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Z każdego występu wracały z wyróżnieniami. Oprócz pamiątkowych dyplomów i pucharów zdarzały się i nagrody rzeczowe (przekazywane później Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy), a także pieniężne.

Repertuar zespołu stanowią pieśni kościelne na Boże Narodzenie i Wielkanoc, patriotyczne, ludowe, okolicznościowe. Najważniejsze osiągnięcia chóru w ostatnim czasie to 3. miejsce w X Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie w 2005 r. W składzie zespołu jest obecnie dziesięć pań. Spotykają się we wtorki. Instruktorem jest Zdzisław Zasuń, muzyk z Żarek Letniska. Patronat nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Poraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto