Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kotowicach znajduje się nekropolia wojenna. Leżą tam żołnierze z I wojny światowej

Krzysztof Suliga
Na cmentarzu w Kotowicach pochowano prawie 2000 żółnierzy
Na cmentarzu w Kotowicach pochowano prawie 2000 żółnierzy Krzysztof Suliga
W tym roku odwiedzanie nekropolii potrwa dłużej niż w innych latach. Jako, że Święto Zmarłych wypada we wtorek, intensywny ruch na cmentarzach zaczął się już w sobotę. Wydaje się, że to dobry układ, bo ludzie będą mogli rozłożyć sobie odwiedziny zmarłych bliskich i znajomych, nie pędząc na złamania karku z cmentarza na cmentarz.

W powiecie znajdują się jednak nie tylko cmentarze, które odwiedzać będą tłumy. Dosyć specyficznym miejscem jest nekropolia wojenna w Kotowicach, gdzie pochowani są żołnierze różnych narodowości, biorący udział w bitwach podczas I wojny światowej.

Ten cmentarz jest pod względem ilości pochowanych żołnierzy trzecim co do wielkości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Powstał bezpośrednio po walkach toczonych tu w listopadzie 1914 roku. Ostateczny kształt nadany mu został w latach 1917-1918. Pierwotnie pochowano na nim około 800 żołnierzy armii austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Po przeprowadzeniu w 1936 roku akcji komasacyjnej, przeniesione zostały do Kotowic zwłoki poległych i wyposażenie nagrobne z likwidowanych nekropolii wojennych w Podgaju, Przewodziszowicach, Morsku, Ludwinowie, Nowej Wsi, Łutowcu, Hucisku, Jaworzniku i Parkoszowicach.

W Kotowicach spoczywają między innymi żołnierze narodowości polskiej, czeskiej, słowackiej, węgierskiej a także Bośniacy z I Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty walczącego w składzie II Korpusu Armii Austro-Węgierskiej. To w sumie prawie 2000 żołnierzy, którzy stracili życie w latach 1914-1918. Także żarecka nekropolia jest miejscem pochówku ofiar światowych wojen, zarówno żołnierzy jak i mieszkańców miasta oraz okolicznych wsi. W mogile żołnierzy Września znajduje się ziemia z Katynia, dla upamiętnienia sześciu żarczan, ofiar stalinowskiego terroru.

Na cmentarzu w Żarkach specjalną kwaterę mają ojcowie i bracia paulini z klasztoru w Leśniowie. Spoczywają na nim również księża, którzy pełnili posługę w żareckiej parafii. Obelisk po lewej stronie od wejścia upamiętnia rozstrzelanych przez hitlerowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto