Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z kilku krajów stworzą mapy Europy z zagrożeniami środowiska [ZDJĘCIA]

SU
W Zespole Szkół w Lgocie Górnej gościły z roboczą wizytą w ramach programu Comenius delegacje z wszystkich partnerskich krajów.

Podczas wizyty, dyrektor szkoły w Lgocie Górnej Bożena Witos, otrzymała statuetkę Złotego Gołębia - pozłacaną rzeźbę ptaka naturalnej wielkości.

Statuetka jest jedną z trzydziestu wykonanych w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Złote gołąbki z gałązką oliwną w dziobie wykonał w 2008 roku niemiecki artysta Richard Hillinger. Krążą one po świecie przekazywane z rąk do rąk przez wybitne postaci życia publicznego (Papież Benedykt XVI, Angela Merkel, Vaclav Havel, Dalajlama, Jerzy Buzek, Lech Wałęsa), głowy państw, samorządowców, działaczy społecznych.

Goście z Turcji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii, uczniowie i nauczyciele partnerskich szkół w Polsce zwiedzili Zamek Bobolice, Kraków i Wieliczkę, a także Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy.

Projekt zatytułowany jest "Take nothing but photos, leave nothing but footprints, kill nothing but time" (Nie zabierz nic tylko zdjęcia, nie zostaw nic tylko ślady stóp, nie zabij nic tylko czas). Krajem koordynującym jest Polska. Kraje partnerskie to: Turcja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Bułgaria. Projekt ma charakter ekologiczny. Jego celem jest zwiększenie świadomości lokalnej społeczności o potrzebie ochrony środowiska. Uczniowie będą przeprowadzać wiele eksperymentów, wykonywać prezentacje, dokonywać obserwacji. Założeniem projektu jest również podniesienie umiejętności językowych uczniów. Podczas każdego spotkania będą oni brali udział w warsztatach językowych, doskonaląc swoje umiejętności. Będą również wzbogacać swoje słownictwo z języka angielskiego z zakresu ochrony środowiska.

Projekt zakłada również zwiększenie świadomości społeczności szkolnej i lokalnej na temat kultury krajów partnerskich. Jego produktami finalnymi będą mapy Europy z zagrożeniami środowiska, słowniczek do j. angielskiego z zakresu ochrony środowiska, kalendarz z zasadami ochrony środowiska, albumy o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Koordynatorem projektu jest Magdalena Kulawiak – Francuz.

Nauczyciele przedstawiali filmy o swoich krajach i szkołach, omawiano też zagrożenia środowiska naturalnego. W związku z ekologiczną tematyką projektu przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne. Wykonano podczas nich eko-roboty ze śmieci, zwiedzano Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie gdzie zapoznano się z procesem oczyszczania wody. Była też wizyta w Spółdzielni Pracy Jurajska produkującej produkującą wodę mineralną, gdzie poznano proces produkcji wody i w jaki sposób firma dba o środowisko. Uczniowie z zagranicy dowiedzieli się o wielkim bogactwie naszego regionu - naturalnej wodzie mineralnej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto