18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Szkoła Podstawowa w Przybynowie [ZDJĘCIA] - laureat plebiscytu

Krzysztof Suliga
Szkoła Podstawowa w Przybynowie to bardzo dynamicznie działająca placówka. Uczestniczy w różnych akcjach, programach a uczniowie uzyskują świetne wyniki.
Szkoła Podstawowa w Przybynowie to bardzo dynamicznie działająca placówka. Uczestniczy w różnych akcjach, programach a uczniowie uzyskują świetne wyniki. arc SP w Przybynowie
Udostępnij:
Przedstawiamy historię i współczesność laureata naszego plebiscytu na najfajniejszą podstawówkę w powiecie myszkowskim. Szkoła Podstawowa w Przybynowie

Szkoła Podstawowa w Przybynowie
Szkoła w Przybynowie została założona w 1911 roku. Powstała dzięki staraniom miejscowych sił obywatelskich, tj. księdza Adamka i L. Utrackiego – miejscowego organisty i byłego prywatnego nauczyciela. Pierwszym nauczycielem tej szkoły był Zygmunt Karczewski, „mężczyzna młody, przystojny, ofiarny”. Szkoła mieściła się w przerobionej organistówce i było w niej miejsce dla 50 dzieci. W 4-osobowych ławkach siedziało po 5 dzieci, stół i krzesło połamane – czytamy w szkolnej kronice. Początki nauki były bardzo trudne. Ludność nie widziała sensu posyłania dzieci do szkoły, gdyż były one potrzebne do pracy w gospodarstwie.

Rok szkolny rozpoczynał się w listopadzie, a kończył w marcu. Tak było do roku 1914, czyli rozpoczęcia I wojny światowej. Wskutek wojny szkoła popadła w ruinę. W 1916 roku wznowiono zajęcia pod nazwą elementarz.
Zajęcia odbywały się początkowo w izbie gospodarczej Józefa Rajczyka, kilka lat później druga szkoła mieściła się u pana J. Okularczyka, którą to przeniesiono do gospodarza – Stanisława Kapuściaka. Ważnym wydarzeniem było odłączenie w 1927 roku Przybynowa od gminy Poraj i przyłączenie do gminy Żarki.

W roku szkolnym 1937/38 przemianowano szkołę na stopień II, ze względu na dużą liczbę najmłodszych uczniów, których było aż 170. Oznaczało to konieczność wynajęcia od Zarządu Kasy Stefczyka kolejnej, trzeciej już sali lekcyjnej. Dzieci uczyły się w klasie I, II, III i IV. W dalszych latach przybyły klasy V i VI.
Nauczyciele i uczniowie radzili sobie częściowo z problemami finansowymi, organizując przedstawienia teatralne, z których zebrane fundusze przeznaczano na najważniejsze potrzeby.

Działała też podczas wojny

Mimo działań wojennych w latach 1939–1944 szkoła w Przybynowie była cały czas czynna. Używano w niej nawet języka polskiego. Wielkie zawirowania przyniósł rok szkolny 1944/1945, który nie rozpoczął się normalnie. Sale szkolne były zajęte na kwatery dla ludzi pracujących przy budowie okopów. Od 9 stycznia 1945 roku rozpoczęto naukę w jednej sali. Odbywała się ona codziennie od 8 do 14. 15 stycznia 1945 roku nauka została przerwana z powodu zajęcia sal przez wojsko niemieckie. Dzieci uczyły się w domach i czekały na ponowne uruchomienie placówki. Miejscowi nauczyciele potajemnie udzielali dzieciom lekcji. Po ucieczce Niemców, szkoła znów, od 12 lutego zaczęła normalnie działać. W 1948 roku liczyła 7 oddziałów i otrzymała nazwę Publicznej Szkoły Podstawowej II stopnia. Początkowo nauka odbywała się w drewnianym baraku poniemieckim. Nowy budynek mieścił trzy sale lekcyjne, jedną rekreacyjną i sześć pokoi przeznaczonych na mieszkania.

Okres powojenny to prawdziwy rozkwit przybynowskiej szkoły. Bardzo mocno udzielała się miejscowa ludność. Rodzice uczniów z dużym zapałem współpracowali z nauczycielami. W 1958 roku został zatwierdzony projekt budowy obecnego budynku szkoły.   Ostatecznie wielkim wysiłkiem społeczeństwa i ich wsparciem finansowym szkoła została oddana do użytku 20 listopada 1960 roku.

Głos rodziców jest ważny

Obecnie w przybynowskiej szkole edukuje się 85 uczniów. Zajęcia prowadzi z nimi 13 nauczycieli. Dzieci i młodzież mogą korzystać z bogatej oferty zajęć pogłębiających ich wiedzę oraz rozwijających zdolności i zainteresowania. Rodzice mają wpływ na ustalenie programu wychowawczego i programu profilaktyki.

– Nic się bez uzgodnienia z rodzicami nie dzieje – podkreśla Edyta Brodzik, dyrektorka SP w Przybynowie. – Rodzice współdecydują o tym, jakie odbędą się wycieczki i ważniejsze przedsięwzięcia. Ich głos zdecydował o nadaniu szkole imienia Integracji Europejskiej. Uroczystość odbyła się 10 maja tego roku. Rodzice podjęli decyzję o objęciu remontem sali gimnastycznej i sal lekcyjnych. Dzięki ich inicjatywie dzieci otrzymały szafki, w których mogą przechowywać książki i przybory, przez co ich plecaki stały się lżejsze.

W szkole kwitnie życie kulturalne. Co roku w grudniu uczniowie przedstawiają podczas spotkania wigilijnego z udziałem emerytowanych pracowników szkoły, przedstawicieli lokalnych władz, rodziców i dziadków inscenizacje o tematyce bożonarodzeniowej. Przedstawienia prezentowane są także w miejscowym kościele parafialnym.  – Młodzi artyści z koła teatralnego skupiają się na takich wartościach, jak: miłość, dobroć, wyrozumiałość, współczucie i zainteresowanie drugim człowiekiem – mówi Edyta Brodzik.

W czerwcu organizują festyn

W czerwcu rodzice, uczniowie i nauczyciele wraz z Radą Sołecką organizują festyn pod hasłem „Postaw na rodzinę”, a pozyskane środki finansowe przeznaczane są na potrzeby szkoły. Dzięki tym funduszom placówka wzbogaciła się o nowe meble do klas, pomoce dydaktyczne, w tym 2 tablice multimedialne. Gruntownie zostały również wyremontowane toalety dla uczniów oraz sala gimnastyczna.

Szkoła jest dla środowiska centrum spotkań a także centrum kulturalnym. W budynku działa świetlica środowiskowa, a młodzież przychodzi popołudniami, żeby pograć w ping – ponga lub w gry internetowe. – To jedyne miejsce, gdzie się można spotkać – twierdzą mieszkańcy. Na pasowanie pierwszoklasistów przychodzą całe rodziny, podobnie jak na Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Pomoc gminy i projekty

Gmina sfinansowała remont generalny budynku, który przeszedł termomodernizację. Na przyszły rok planowana jest budowa nowoczesnego boiska. W drugim półroczu minionego roku szkolnego w szkole w Przybynowie realizowano projekt edukacyjny „Chcę być zdrowy” w ramach programu „Trzymaj Formę”. W ramach projektu „Spotkania z ciekawymi ludźmi”, spotkali się natomiast z: baletmistrzem, górnikiem, pielęgniarką, księdzem, muzykami orkiestry dętej, którzy są absolwentami tej szkoły. W latach 2011- 2014 w szkole realizowano projekty unijne – „Indywidualizacja w klasach I- III” oraz „Praktyka czyni mistrza”. Projekt jest adresowany do nauczycieli szkół podstawowych klas I-III i nauczycieli przedszkoli oraz studentów Pedagogiki – Specjalności Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna z Wychowaniem Przedszkolnym.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie