Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzelecki Metals ma wsparcie amerykańskiego giganta wydobywczego

Krzysztof Suliga
fot.Krzysztof Suliga
Australijczycy rozpoczęli następny etap poszukiwania wolframu i molibdenu w Myszkowie. Wspiera ich koncern Electrum

- To wyjątkowa szansa na ekspansję w sektorze surowców naturalnych w Polsce, nie tylko ze względu na bogatą historię górnictwa w tym kraju, ale także z uwagi na pozycję Polski, która jest obecnie jedną z najsilniejszych gospodarek Europy – twierdzi Mark Wallace, prezes Tigris, nowojorskiej firmy zajmującej się inwestycjami, doradztwem i zarządzaniem aktywami, która działa również w sektorze surowców naturalnych.Tigris związany jest z amerykańskim wydobywczym potentatem Electrum, którzy przejął 55 proc. akcji Śląsko-Krakowskiej Kompanii Górnictwa Metali zajmującej się m.in. poszukiwaniem wolframu i molibdenu w Myszkowie i okolicach. Pod koniec listopada na polach będuskich rozpoczęła się, bez rozgłosu, kolejna seria odwiertów.

Trwają już od 23 listopada, ale dopiero teraz udało nam się uzyskać ze Śląsko-Krakowskiej Kompanii Górnictwa Metali informacje na ten temat. Od ponad roku pytaliśmy osobę upoważnioną do kontaktów z mediami o dalsze plany związane z poszukiwaniem wolframu i molibdenu, ale ciągle obiecywano, że niebawem ukaże się komunikat. Tymczasem wcześniej informację o odwiertach prowadzonych od 23 listopada podała agencja Reuters.

“Program prac w rejonie Myszkowa rozpocznie się odwierceniem sześciu w pełni rdzeniowanych otworów w obrębie złoża „Myszków”. Obecne prace związane z realizacją koncesji mają na celu dokładniejsze rozpoznanie złoża molibdenowo-miedziowo-wolframowego.” – czytamy w przesłanym nam przez SKKGM dokumencie.

– Otwory rozpoznawcze wiercone są zgodnie z projektem prac geologicznych, w obrębie pól będuskich, jednak szczegółowe rozmieszczenie odwiertów stanowi tajemnicę projektu – mówi Bart Bogacz, dyrektor SKKGM. Złoże w obrębie koncesji Myszków-Żarki, której powierzchnia wynosi ok. 211 km kw., jest jednym z dziesięciu największych złóż molibdenu na świecie i ma potencjał stać się pierwszym eksploatowanym złożem molibdenu w Europie.

SKKGMjest spółką australijskiegokoncernu Strzelecki Metals Ltd. W marcu 2011 r. Strzelecki zawarł porozumienie z amerykańskim gigantem wydobywczym Electrum Strategic Metals III LLC, członkiem Grupy Electrum, który przejął 55 procent akcji SKKGM. Oznacza to, że poszukiwania wolframu i molibdenu w Myszkowie i okolicach nie były jedynie rozpoznaniem, ale jest już partner, który przymierza się do kolejnych kroków związanych z wydobyciem cennej rudy.
W skład Electrum Group wchodzi m.in. Electrum Ltd., firma mająca jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych portfeli zasobów naturalnych na świecie. W jej posiadaniu znajduje się ponad 90 obszarów na terenie obu Ameryk, Afryki, Azji i Europy Wschodniej obejmujących łącznie ponad 1,8 mln hektarów. Electrum jest amerykańską firmą zajmującą się zarządzaniem inwestycjami, skupioną głównie na sektorze surowców naturalnych i zaangażowaną w strategiczne i praktyczne inwestowanie środków w poszukiwanie i rozpoznawanie surowców w różnych częściach świata.

– Dzięki bliskiej współpracy ze znaną na świecie firmą Electrum, mamy możliwość podniesienia standardu prac prowadzonych przez SKKGM – mówi B. Bogacz. – Przyniesie ona ponadto korzyści w postaci silnego wsparcia finansowego oraz możliwości skorzystania z szerokiej wiedzy technicznej i geologicznej, jaką posiada Electrum. Istotne jest dla nas, aby prace były prowadzone zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi ochrony środowiska oraz najlepszymi praktykami stosowanymi w przemyśle. W rejonie Myszkowa zostanie przeprowadzonych łącznie 6 wierceń rozpoznawczych o głębokości 1000 metrów każdy, kolejno po sobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto