MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Absolwentów zorganizowało w Żarkach sejmik historyczny [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Dr hab. Marceli Antoniewicz opowiedział podczas sejmiku o lokacji Żarek
Dr hab. Marceli Antoniewicz opowiedział podczas sejmiku o lokacji Żarek fot.Krzysztof Suliga
Opowiadali o lokacji miasta Żarki, rodach, które były przez wieki właścicielami tych ziem i o Żydach

Żarczanin, dr Jacek Szpak przedstawił szeroki zarys działalności społeczno-kulturalnej dziedziców Żarek, od XVI wieku do 1928 roku: Myszkowskich, Korycińskich i Męcińskich. Dobra należące do tych rodów obejmowały kilkanaście miejscowości, w większości istniejących do dziś jak: Żarki, Niegowa, Trzebniów, Gorzków, Mirów, Nowa Wieś, Zawada, Jaworznik, Jaroszów i miejscowości, które później utworzyły Myszków.

Początkowo dobra te nazywały się Kluczem Mirowskim na przełomie XV i XVI wieku zakupił je Piotr Myszkowski. Była to znana osoba działająca w dyplomacji Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta i Aleksandra Jagiellończyka. Był wojewodą bełskim, łęczyckim, starostą sądeckim. Po jego śmierci dobra odziedziczyli jego synowie – Wawrzyniec i Marcin. Myszkowscy założyli szpital, który działał do XIX wieku. Pełnił funkcję opieki społecznej. Męcińscy byli bardzo mocno z kolei związani z zakonem paulinów, ufundowali klasztor, finansowali różne prace artystyczne, nie tylko w Leśniowie, ale i w innych klasztorach paulińskich. W Żarkach działał dzięki nim przez kilka lat warsztat snycerski Pawła Wiązkowicza, znanego i cenionego artysty pochodzącego z Bytomia. Wszystkie trzy rody położyły wielkie zasługi dyplomatyczne i wojskowe dla Rzeczypospolitej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt zaangażowania Męcińskich w akcję polityczną i militarną w dobie wojen napoleońskich.

Dr hab. Marceli Antoniewicz mówił natomiast o kwestii lokacji Żarek i związanych z tym kontrowersji. - Skoro w latach 1373-75 3w Żarkach była już parafia, to albo proces lokacji był w toku, albo tyle co się zakończył - skonkludował Antoniewicz. Dr Krzysztof Tabaka przedstawił prelekcję o Żydach, ale mającą bardzo szeroki kontekst.

Stowarzyszenie absolwentów przekazało na ręce dyrektor ZS w Żarkach, Marioli Piątek tablicę interaktywną o wartości prawie 7.5 tys. zł. Honorowym członkiem stowarzyszenia mianowano wicemarszałka Województwa Śląskiego, Mariusza Kleszczewskiego, a przyjacielem stowarzyszenia został starosta myszkowski, Wojciech Picheta.

Główny ciężar organizacji oraz prowadzenia spotkania spoczął na Janinie Cuglewskiej, prezes stowarzyszenia i byłej dyrektor ZS w Żarkach. Współorganizatorami przedsięwzięcia były Stowarzyszenia „Jurajskie Amonity” oraz „Cudowne Dzieci”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto