Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba cudzoziemców, w śląskim pracują obywatele 90 państw

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Rośnie liczba cudzoziemców, w śląskim pracują obywatele 90 państw
Rośnie liczba cudzoziemców, w śląskim pracują obywatele 90 państw arc ZUS
70,5 tysiąca cudzoziemców legalnie pracuje w województwie śląskim. W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców. Od czerwca ubiegłego roku w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w kraju, a w województwie śląskim 19 tysięcy.

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem. Widać to także w statystykach ZUS. Na koniec czerwca 2020 r. w całym kraju legalnie pracujących cudzoziemców było 605 tysięcy, a pod koniec czerwca 2021 r. 818 tys. Jeśli chodzi o dane z województwa śląskiego, to w czerwcu 2020 r. liczba obcokrajowców odprowadzających składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosiła 51 310, a obecnie na koniec czerwca 70 595.

- W naszym regionie najwięcej legalnie pracujących obcokrajowców podlega pod zabrzański Oddział ZUS. Na koniec czerwca zgłoszonych tu było 14 103 osób. W Oddziale ZUS w Bielsku-Białej 10 777 cudzoziemców, w Oddziale ZUS w Chorzowie - 13 426 cudzoziemców, w Oddziale ZUS w Częstochowie - 12 796, w Oddziale ZUS w Rybniku – 12 266, a w Oddziale ZUS w Sosnowcu – 7277 - wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca tego roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było 603 tysiące Ukraińców, co stanowi prawie 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS. - Także w województwie śląskim stanowią oni największą grupę zagranicznych pracowników. Obecnie jest ich 56 tysięcy, czyli ponad 80 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. Drugą narodowością, która chętnie podejmuje pracę w Śląskim to Białorusini i Gruzini. Legalnie zatrudnionych jest 2,3 tysiąca obywateli Białorusi, a Gruzji - 1,9 tysiąca.

Z Madagaskaru i Laosu na Śląsk

Obok tych narodowości pracują tu także osoby z Mołdawii (947), Rosji (776), Rumunii (438), Włoch (404), Turcji (355), Niemiec (348), Czech (316), Armenii (229) i Chin (217). Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Argentyny, Ekwadoru, Laosu czy Madagaskaru.

Śląski rynek pracy daje obecnie zatrudnienie przedstawicielom ponad 90 państw.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie liczba cudzoziemców, w śląskim pracują obywatele 90 państw - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto