Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat myszkowski na odległym miejscu w raporcie UNDP

Krzysztof Suliga
Szpital został zmodernizowany i rozbudowany, ale zdrowotność w powiecie mamy na niskim poziomie
Szpital został zmodernizowany i rozbudowany, ale zdrowotność w powiecie mamy na niskim poziomie Fot. Krzysztof Suliga
Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju na Świecie (UNDP) opracowany został z uwzględnieniem wszystkich powiatów w Polsce.

O tym, że powiat myszkowski pod względem rozwoju, edukacji, zamożności, stanu zdrowotnego, ani zamożności mieszkańców do krajowej czołówki nie należy nikt nie ma wątpliwości. W jednych gminach jest pod różnymi względami nieco lepiej, w innych gorzej. Jest okazja do zobaczenia jak nasz powiat plasuje się na tle innych powiatów. Ukazał się raport, który obrazuje sytuację.

Trzy aspekty rozwoju
Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju na Świecie (UNDP) opracowany został z uwzględnieniem wszystkich powiatów w Polsce. W raporcie wzięto pod uwagę rozwój społeczny i jego wymiary przejawiające się w zdrowiu mieszkańców, ich zamożności i poziomie edukacji w danych powiatach.
Wskaźnik Rozwoju Społecznego (HDI) został utworzony w roku 1990 z inicjatywy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Mówi on o potencjale rozwojowym, wskazując na kluczowe kwestie, które powinny być wspierane przez państwo: warunki życia, poziom edukacji i zdrowie obywateli. Do pomiaru rozwoju społecznego UNDP używa kilku parametrów: oczekiwanej długość życia, średniej liczby lat edukacji osób w wieku ponad 25 lat, oczekiwanej liczby lat edukacji dla dzieci rozpoczynających proces kształcenia oraz dochodu narodowego per capita (w dolarach USD). Raport ma za zadanie pokazać na podstawie jakich składowych poszczególne regiony osiągnęły daną wartość Lokalnego Wskaźnika Rozwoju Społecznego (LHDI). Pokazuje, czy były to dobre wyniki gospodarcze, zdrowie ludności, czy wysoka jakość edukacji kompensuje opóźnienia w innych dziedzinach.

Średnie czy niskie?
W Polsce jest w sumie 3790 powiatów, w tym 314 ziemskich, do których należy powiat myszkowski i 65 jeżeli chodzi o miasta na prawach powiatu. W raporcie nie były one rozgraniczane. Powiat myszkowski zajął w nim 192. miejsce. Nieco lepiej wypadł powiat kłobucki, plasując się na 186. lokacie. Lubliniecki zajął natomiast 126. pozycję. Najgorzej z powiatów dawnego województwa wypadł powiat częstochowski, który zajął w rankingu dopiero 252. miejsce. Sama Częstochowa zajęła natomiast 89. Powiat myszkowski uzyskał generalnie średni wskaźnik, choć pod względem zdrowia, edukacji i zamożności wskaźniki określono jako niskie (najniższy stopień w ocenie to bardzo niski). W lublinieckim ogólny wskaźnik jest też średni, ale także zdrowie i edukacja jest na średnim poziomie. Także w kłobuckim edukacja oceniona została średnio. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa, a kolejne ościenne powiaty - piaseczyński, pruszkowski i warszawski wschodni. Na ostatnim plasuje się powiat suwalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto