MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższa Izba Kontroli informuje po kontroli. Myszków wypadł fatalnie

Krzysztof Suliga
Kontrola NIK pod kątem utrzymania i użytkowania budynków nie wypadła dla gminy Myszków dobrze
Kontrola NIK pod kątem utrzymania i użytkowania budynków nie wypadła dla gminy Myszków dobrze Krzysztof Suliga
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła informację o wynikach kontroli prawidłowości utrzymania i użytkowania obiektów budowlanych. Gmina Myszków wypadła pod tym względem fatalnie. Dostała ocenę negatywną.

Celem kontroli była ocena realizacji przez właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych zadań z zakresu utrzymania i użytkowania obiektów budowlanych, znajdujących się w gminnym zasobie nieruchomości. W szczególności kontrola dotyczyła: utrzymania stanu technicznego budynku na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia, utrzymania w należytym stanie technicznym i estetycznym elementów budynku oraz instalacji, w które wyposażono obiekt; prawidłowego i rzetelnego prowadzenia książek obiektów budowlanych; przeprowadzania kontroli okresowych stanu technicznego budynku; zapewnienia użytkowania obiektów budowlanych zgodnie z przeznaczeniem; przeznaczania w budżetach gmin środków finansowych na utrzymanie obiektów budowlanych; sprawowania nadzoru właścicielskiego nad zarządcami obiektów budowlanych.

Kontrola została przeprowadzona w 36 jednostkach organizacyjnych, tj. w 34 urzędach miast oraz w 2 podmiotach, którym powierzono zarządzanie gminnym zasobem nieruchomości. Czynności kontrolne przeprowadzono w okresie od 6 kwietnia do 20 sierpnia 2010 r. i obejmowały lata 2007-2010 (I półrocze).
W latach 2007-2009 największy udział budynków z zasobu zakwalifikowanych do naprawy głównej stwierdzono w Malborku 76,5% i Myszkowie 72,8%, a najmniejszy w Lesznie 0,8% i Szczecinku 1,8%.

W 5 gminach stwierdzono przypadki zmiany sposobu użytkowania części obiektu budowlanego, bez spełnienia wymogów określonych w odpowiednich art. ustawy - Prawo budowlane. Zarządcy obiektów budowlanych nie dokonali zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Dotyczyło to m.in. Myszkowa.

Z kontroli wynika, że wygaśnięcie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Myszków na lata 2004-2008 i uchwalenie nowego wieloletniego programu dopiero w marcu 2010 r. spowodowało, że w 2009 r. nie posiadano żadnego programu, co stanowiło naruszenie ustawy o ochronie praw lokatorów. W 5 budynkach mieszkalnych będących w zasobie nieruchomości gminy Myszków stwierdzono, że od 2009 r. eksploatowane były 2 piece centralnego ogrzewania oraz 26 kuchni gazowych zasilanych z butli propan-butan w nieodpowiednich warunkach technicznych oraz przy braku odpowiednich instalacji wentylacyjnych.

W planach remontów budynków w Myszkowie na lata 2007-2010 (I półrocze) nie uwzględniano faktycznych potrzeb, wynikających m.in. z ich okresowych kontroli stanu technicznego, co pogorszyło ich stan techniczny. Stwierdzono, że planowane na wydatki na remonty i modernizacje budynków oraz lokali (w wysokości odpowiednio 1,494 mln zł, 942,4 tys. zł i 1,766,6 mln zł) stanowiły jedynie odpowiednio 61,4%, 32,2% i 57,0% zgłoszonych potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto