Dziś w Masłońskim odbyła się V runda Jurajskiego Pucharu w Nordic Walking.

Krzysztof Trybuszewski
Zawody w Masłońskim.
Zawody w Masłońskim. Fot.Krzysztof Trybuszewski
To pierwsza tego typu impreza zorganizowana w gminie Poraj. Inauguracja okazała się bardzo udana

Na starcie imprezy o Puchar Wójta Gminy Poraj stanęło 88 zawodników. Start i meta zlokalizowane były przy Szkole Podstawowej w Masłońskim. Trasa liczyła 4,8 kilometra, wiodła wzdłuż zalewu porajskiego oraz po leśnym szlaku nieopodal zbiornika.

W kategorii kobiet z rocznika 1952 i starszych zwyciężyła Wanda Trybek z Czeladzi, wśród mężczyzn najlepszy był Edward Tyka ze Świętochłowic. Triumfatorką w przedziale wiekowym 1953-1962 została Joanna Grygiel z Żarek Letniska, wśród mężczyzn Grzegorz Dors z Janowa. Jolanta Ptaś z Czeladzi i Przemysław Kotas z Częstochowy byli najlepsi w kategorii do 49 roku życia. W przedziale wiekowym do 39 roku życia zwycięzcami okazali się Aneta Kokot z Iwanowic i Rafał Kozik z Janowa. W kategorii wiekowej 1983-1997 triumfowali Karolina Bednarczyk z Janowa oraz Marek Dors, również z Janowa. Najlepszymi najmłodszymi zawodnikami okazali się Judyta Lipowicz z Janowa i Przemysław Kilan z Kłobucka.

Osobą odpowiedzialną za wyznaczenie trasy oraz organizację był Włodzimierz Rajczyk z „Leśnych Ludków” Żarki Letnisko.

Wcześniejsza runda JPNR odbyła się 29 lipca w Suliszowicach. Tam wystartowało 99 zawodników, m.in. Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Kłobucka, Świętochłowic, Mikołowa, Janowa, Poraja i Żarek, a nawet z Małopolski.

– Trasa do łatwych nie należy, do trudnych też nie, jest kilka podejść, strome zejścia – przyznaje Mariola Pasikowska z Positive Energy, jednego z organizatorów zawodów.

W kategorii do 14 lat wśród dziewcząt zwyciężyła Judyta Lipowicz z Janowa, natomiast Przemysław Kilian z Kłobucka był najlepszy wśród chłopców. Karolina Bednarczyk z Janowa triumfowała w kategorii do 29 lat, wśród mężczyzn Marek Dors również z Janowa. Najlepszą kobietą w kategorii do 39 roku życia okazała się Aneta Kokot z Iwanowic, wśród mężczyzn Rafał Kozik z Janowa. W kategorii do 49 lat zwyciężyli Jolanta Ptaś z Czeladzi i Przemysław Kotas z Częstochowy. Joanna Grygiel z Żarek Letniska była najlepsza wśród kobiet do 59 roku życia, Grzegorz Dors z Janowa wśród mężczyzn. W kategorii powyżej 59 lat triumfowali Wanda Trybek z Czeladzi i Marian Skrzypski z Rudy Śląskiej.

Najszybszym zawodnikiem został Marek Dors. Pięciokilometrowy odcinek pokonał w czasie 30 minut i 44 sekund.