Budowa kopalni molibdenu i wolframu w Myszkowie może ruszyć za 4 lub 5 lat

Krzysztof Suliga
Wiercenia na będuskich polach potwierdziły występowanie bogatych złóż molibdenu, wolframu i miedzi
Wiercenia na będuskich polach potwierdziły występowanie bogatych złóż molibdenu, wolframu i miedzi fot. Krzysztof Suliga.
Pod Myszkowem jest co najmniej 726 milionów ton rud wolframu, molibdenu i miedzi. Ich eksploatacja zajęłaby 100 lat. Tak oszacowała na podstawie przeprowadzonych już odwiertów złóż australijska firma Coffey Mining.

- Przeprowadzanie kalkulacji ekonomicznej na tak długi czas nie jest możliwe, więc raport Coffey Mining koncentruje się jedynie na centralnej części złoża zawierającej około 100 mln ton i programie wydobycia na pierwsze dwadzieścia lat - wyjaśnia Andrew Zemek, dyrektor europejskiego projektu Strzelecki Miting Ltd, spółki, która jest zainteresowana eksploatacją myszkowskich złóż.

- Kopalnia może być wielką szansą na pozbycie się przez gminę niedostatków finansowych i na zlikwidowanie bezrobocia. Z drugiej strony trzeba mieć też świadomość pewnych uciążliwości związanych z sąsiedztwem kopalni - mówi burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk.

Najbardziej zaniepokojeni budową kopalni są mieszkańcy domów stojących w sąsiedztwie pól będuskich. Niektórzy sprzeciwiają się inwestycji, inni, choć mają obawy, wiedzą, że jest to dla całej okolicy wielka szansa.

- Niektórzy ludzie się boją, ale kopalnia przecież nie powstanie w samym Myszkowie. Większej szansy dla naszego regionu nie będzie. Cały przemysł padł tu w latach 90. Można zrobić referendum, ale to niczego nie zmieni. Jeżeli kopalnia nie powstanie, to Myszków upadnie - twierdzi Józef Sypniewski, mieszkający w pobliżu terenów, pod którymi są cenne złoża.

Koszt inwestycji szacowany jest na 427 milionów dolarów, z czego 224 mln USD to budowa kopalni, a reszta - postawienie zakładu wzbogacania rudy.

Wydobycie rudy planowane jest na poziomie od 5 do 7 milionów ton rocznie (dla porównania KGHM Lubin wydobywa rocznie 30 mln ton). Okres eksploatacji przyjęty do rachunku ekonomicznego wyniesie więc 17-20 lat.

- Nie znaczy to, że kopalnia zostanie po tym okresie zamknięta. Jakiś horyzont trzeba jednak przyjąć, bo nie sposób przeprowadzać tak długofalowej kalkulacji ekonomicznej - twierdzi Zemek.

Budowa kopalni może ruszyć za 4 lub 5 lat. Przekazanie jej do eksploatacji nastąpiłoby po około 2 latach. W pobliżu kopalni powstanie zakład przetwórczy. Jego lokalizacja nie została jednak na razie ustalona. Kopalnia produkować będzie trzy oddzielne koncentraty: molibdenu, miedzi i wolframu.

Zmielona skała, po odzyskaniu metalu, składowana będzie w zbiornikach odpadów poflotacyjnych. Studium przewiduje jednak, że 73 proc. tych odpadów trafi z powrotem do pustych wyrobisk kopalni.

- Takie rozwiązanie jest bardzo przyjazne dla środowiska, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na stawy osadowe na powierzchni - wyjaśnia Zemek.

Studium przewiduje, że kopalnia sięgnie na głębokość od 200 do 800 metrów. Zdaniem autorów raportu całkowita powierzchnia zbiorników osadowych w ciągu 20 lat istnienia kopalni obejmie 56 hektarów.

W praktyce może to oznaczać powstanie kilku mniejszych zbiorników. Starsze akweny będą zamykane i rekultywowane, a nowe - otwierane. Dla porównania, powierzchnia zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most w KGHM Lubin ma ponad 1400 ha.

Studium zawiera szereg zaleceń i rekomendacji, co do przeprowadzenia dalszych, szczegółowych badań w różnych dziedzinach, w tym środowiskowych, hydrologicznych, metalurgicznych itp.

Niezbędne są również dalsze wiercenia w celu bardziej precyzyjnego zdefiniowania kształtu złoża.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie