Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeglarski Puchar Polski w Poraju FOTO]

Krzysztof Suliga
Żeglarski Puchar Polski Kacper Sailor w klasie Optymist i Laser 4,7 - Zalew Porajski 2013
Żeglarski Puchar Polski Kacper Sailor w klasie Optymist i Laser 4,7 - Zalew Porajski 2013 ARC Zefir Drakkar
Na zalewie Porajskim rozegrany został żeglarski Puchar Polski. Dzieci i młodzież rywalizowali w klasach Optymist oraz Laser 4,7

Żeglarski Puchar Polski Kacper Sailor
Przez dwa dni na Zalewie Porajskim młodzi żeglarze z całej Polski rywalizowali w regatach z cyklu Pucharu Polski Kacper Sailor. Odbywały się one pod honorowym patronatem wiceministra gospodarki, Tomasza Tomczykiewicza. Patronat prasowy nad imprezą sprawował Dziennik Zachodni. Organizatorami regat byli Stowarzyszenie Yacht Club Zefir-Drakkar Poraj-Jastrząb oraz Harcerski Ośrodek Wodny Poraj.

Ostatnie takie regaty były ćwierć wieku temu
Rywalizacja odbywała się w dwóch klasach – Laser 4,7 oraz Optymist A i B. – Ostatnia impreza tej rangi na Zalewie Porajskim odbyła się 25 lat temu. Były to eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ćwierć wieku później udało się zorganizować Yacht Clubowi Zefir–Drakkar we współpracy z Harcerskim Ośrodkiem Wodnym imprezę, której mogą nam pozazdrościć kluby organizujące sukcesywnie podobne imprezy – mówi Tomasz Brymora, prezes Zefira-Drakkara. – Nie było by to możliwe bez zaangażowania osób, które na co dzień wspierają dzieci w startach w regatach. Wsparły nas kluby: Politechnika Częstochowska, Kolejarz Częstochowa, Enif, CzOZŻ, Yacht Klub Polska. Ogromny wkład w organizację imprezy ma komendant Harcerskiego Ośrodka Wodnego w Poraju, Bartłomiej Bekiersz. Zajął się gastronomią, noclegami, sponsorami. Zadania wykonał doskonale, razem ze swoimi koleżankami i kolegami.

Startowali zawodnicy od Gdyni po Lublin
W regatach Kacper Sailor wystartowali reprezentanci 16 klubów z całej Polski, m.in. z Gdyni, Zgorzelca, Lublina, Pszczyny, Rybnika, Jaworzna czy WTW Warszawa, najstarszego klubu w Polsce. W klasie Optymist i Laser rywalizowało w sumie 74 zawodników i zawodniczek. W klasie Optymist jest podział na dwie grupy: B przeznaczona jest dla dzieci do 12 roku życia natomiast A dla starszych. Laser 4,7 to pierwsza klasa, w której startuje młodzież do 17 roku życia. Laser zaczyna się od kategorii 4,7 a kończy na standardzie, na którym startują seniorzy.
– Laser to fajna, ale wymagająca łódka. Nasi zawodnicy, którzy znakomicie radzili sobie na optymistach, na laserach muszą jeszcze poćwiczyć – wyjaśnia Tomasz Brymora.– Naszą ambicją jest, by zawodnicy Zefira nawiązali walkę z najlepszymi w w Polsce. Wydaje mi się, że powoli zbliżają się do czołówki. O tym, że regaty u nas były wymagające świadczy, że zawodnik z kadry Polski, który zakwalifikował się do mistrzostw świata zajął tu dopiero trzecie miejsce.

Laser wymaga nowych umiejętności
Na optymiście nie trzeba było mieć specjalnego przygotowania motorycznego, które na laserze jak najbardziej się liczy. Bardzo istotne jest też wyczucie łódki, poznanie optymalnych ustawień. Jeżeli ma się wyczucie wiatru to popłyniemy tam, gdzie może on wiać. Szczęście odgrywa tu też pewną rolę. To, że startuje się na własnym terenie ma znaczenie, ale jedynie dla bardzo doświadczonych zawodników. Młodzi nie są w stanie wziąć pod uwagę wielu czynników, które pozwoliły by im starować u siebie w roli faworytów. Natomiast, kiedy młodzież występuje przed własną publicznością ma dodatkową tremę.

Zawodnicy Zefira spisali się nieźle
W klasie Optymist wystartowało siedmioro reprezentantów Zefira. Najmłodsi to Nadia Struzik (40. miejsce) i Piotr Grabski (22. miejsce), którzy mają po zaledwie siedem lat. Piotr startował już na kilku imprezach, a dla Nadii był to debiut w ogólnopolskiej imprezie i, co ważne, nie była w niej ostatnia. Maria Grabska zajęła w 4. miejsce. Do podium brakło jej kilku punktów. Rywalizowali też: Piotr Węgrzyński, Damian Sobota, Jakub Macoch, Olek Struzik. W klasie Laser 4,7 Jakub Zębik był 7., Maciej Brymora 9. Karolina Skóra 11, a Tadeusz Jarosz 12.
W klubie szkolenie prowadzi profesjonalny instruktor, Paulina Sztukowska. W klasie Laser zajęła ona 5. miejsce w Mistrzostwach Polski. Reprezentował też Polskę na Mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Pochodzi z Jaworzna, a studiuje na Politechnice Częstochowskiej. Najmłodszymi żeglarzami opiekuje się Aleksandra Wiśniowska.

Bez wsparcia innych, nie byłoby takich regat
Impreza w tak świetnym wydaniu mogła odbyć się dzięki pomocy sponsorów, którymi byli: Lotto, Kukubara Bowling Center&Hotel, Regionalny Fundusz Gospodarczy, Huta Szkła Zawiercie, Kacper, Ancora Collection, Lismar, Ociepka, Brel, Protector, Serix i Gmina Poraj.glarski Puchar Polski Kacper Sailor
Przez dwa dni na Zalewie Porajskim młodzi żeglarze z całej Polski rywalizowali w regatach z cyklu Pucharu Polski Kacper Sailor. Odbywały się one pod honorowym patronatem wiceministra gospodarki, Tomasza Tomczykiewicza. Patronat prasowy nad imprezą sprawował Dziennik Zachodni. Organizatorami regat byli Stowarzyszenie Yacht Club Zefir-Drakkar Poraj-Jastrząb oraz Harcerski Ośrodek Wodny Poraj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto