Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarki: W gminie wybudują asfaltowe ścieżki pieszo-rowerowe

Krzysztof Suliga
Od lewej: wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, wójt gminy Niegowa Krzysztof Motyl i burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Od lewej: wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, wójt gminy Niegowa Krzysztof Motyl i burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. Fot. Krzysztof Suliga
W tym roku wybudowane zostaną ścieżki pieszo-rowerowe w gminie Żarki. Będą one połączone ze ścieżkami w gminach Janów i Niegowa.

Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, wójt Gminy Niegowa Krzysztof Motyl, wójt gminy Janów Sławomir Krzyształowski oraz Jan Polaczek, reprezentujący częstochowską firmę Polmax podpisali w ubiegłym tygodniu w Żarkach umowę na budowę ścieżek pieszo-rowerowych.

Projekt pn. ”Szlak atrakcji turystycznych – ścieżki spacerowo-rowerowe w północnej części Województwa Śląskiego na terenie gmin Żarki, Niegowa, Janów” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W sumie powstanie 21 kilometrów tras. Połączą one największe atrakcje północnej Jury.
Wartość projektu to prawie 3,5 mln zł. Same roboty budowlane kosztować mają 3 mln 286 tys. zł. Ich koszt w 85 procentach pokryty zostanie z dofinansowania unijnego.

– Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu jest gmina Żarki, ale projekt będzie realizowany w partnerstwie z sąsiednimi gminami: Janowem i Niegową – wyjaśnia Klemens Podlejski. – Pomysł pojawił się przed dwoma laty. Wówczas rozpoczęły się rozmowy i prace nad wspólnym projektem, który został zgłoszony do konkursu unijnego.

To precedensowa sprawa, bo po raz pierwszy trzy sąsiednie gminy sięgnęły wspólnie po środki unijne. Powstanie ciąg atrakcyjnych tras aktywnego wypoczynku, bezpiecznych, trwałych i łatwych w pokonywaniu.

Trasy  przebiegają przez tereny pola i lasy. Połączą największe atrakcje regionu: od ruin średniowiecznego zamku w Mirowie i Bobolicach do Żarek, następnie z Żarek obok sanktuarium w Leśniowie do Przewodziszowic, Czatachowy, Ostrężnika i Złotego Potoku. Z Przewodziszowic ścieżka poprowadzi w stronę Trzebniowa i Brzezin oraz z Trzebniowa do Ostrężnika.

Przy  trasach znajdą się miejsca odpoczynku dla rowerzystów. W pięciu miejscach wykonane zostaną parking i dla samochodów osobowych, w czterech lokalizacjach projektuje się warstwę ścieralną z betonu asfaltowego. Jedynie parking w Złotym Potoku zostanie wyłożony kostką.  

Tego typu rozwiązanie to nowość w naszym regionie. Nie ma jednak wątpliwości, że nadszedł czas na nowoczesność. Każde z projektowanych miejsc odpoczynku dla turystów wyposażone będzie w zadaszenie, stół z ławkami, stojak na rowery. W Przewodziszowicach dodatkowo ustawione zostaną stojaki na narty.

Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski nie ukrywa, że jego celem jest doprowadzenie do wybudowania ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze wojewódzkiej z Myszkowa do Żarek. Przy dworcu PKP powstałaby natomiast wypożyczalnia rowerów dla pasażerów kolei. dzięki temu bezpiecznie mogliby wyjechać bezpośrednio z Myszkowa na Jurę.

ŚCIEŻKI ROWEROWE W GMINIE NIEGOWA ZOBACZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto