Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarki Letnisko sprzed lat. Tak na zdjęciach wygląda historia niezwykłej miejscowości położonej w środku lasu

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Żarki Letnisko mają  niezwykłą historię Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Żarki Letnisko mają niezwykłą historię Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE zarkiletnisko.pl
Żarki Letnisko to niezwykła miejscowość położona w środku lasu w gminie Poraj w powiecie myszkowskim. W czasach PRL-u i w latach dziewięćdziesiątych była to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w województwie częstochowskim, którą chętnie odwiedzali również mieszkańcy Śląska i Zagłębia. Wielu z nich zdecydowało się wybudować tutaj swoje domy, aby móc odpocząć od miejskiego zgiełku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Żarek Letniska i zapoznajcie się z niezwykłą historią tej miejscowości.

Historia Żarek Letniska zaczęła się na początku ubiegłego stulecia. W 1916 roku, Karol hrabia Raczyński ze Złotego Potoku kupił las od właściciela ziemskiego z Żarek, Andrzeja Fr. Guskiego. Hrabiostwo Raczyńscy zainteresowali się tym terenem, chcieli by w pięknej okolicy powstała osada i ośrodek wypoczynkowy.

We wrześniu 1928 roku do Starostwa w Zawierciu wpłynęło podanie Zarządu Dóbr hrabiostwa Stefanii i Karola Raczyńskich w Złotym Potoku z prośbą o wydanie zezwolenia na rozparcelowanie 100 ha lasu na działki budowlane i ich rozsprzedaż. Dotyczyło ono lasu położonego w najbliższym sąsiedztwie przystanku kolejowego Żarki (obecnie Żarki Letnisko) na linii Warszawa - Katowice. Trzy lata później, w 1931 roku Raczyńscy występują po raz drugi do starostwa w Zawierciu o zezwolenie na dalszą parcelację 133 ha lasu w tym samym położeniu.

Mieszkańcy miejscowości do dzisiaj pamiętają o założycielach. Jedna z głównych ulic w centrum miejscowości nosi imię hrabiny Stefanii Raczyńskiej. Jednak najbardziej zauważalnym śladem jest kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.\

W XX wieku Żarki Letnisko stały się jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w ówczesnym województwie częstochowskim. Chętnie odwiedzali ją mieszkańcy Częstochowy, ale również Zagłębia i Śląska. Z biegiem czasu wczasowiczów było mniej.

W ubiegłym roku po raz pierwszy od dawna w Żarkach Letnisku nie działał basen. Gmina Poraj nie miała środków, aby go uruchomić. W tym prawdopodobnie znów będzie nieczynny, tym bardziej ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Ale być może Żarki Letnisko w tym roku przeżyją renesans, a miejscowość odwiedzą Polacy, którzy będą szukać wytchnienia i odpoczynku, a którzy nie zdecydują się na zagraniczne wakacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto