Żarki Letnisko: Droższa kanalizacja

Krzysztof Suliga
Kanalizacja rozwiązać ma m.in. problem przenikania do basenu ścieków. Ten rejon skanalizowany zostanie jednak w drugiej kolejności.
Kanalizacja rozwiązać ma m.in. problem przenikania do basenu ścieków. Ten rejon skanalizowany zostanie jednak w drugiej kolejności. fot. Krzysztof Suliga
Gmina Poraj wybuduje oczyszczalnię ścieków w Żarkach Letnisku i część kanalizacji w tej miejscowości posiłkując się pożyczkami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Złożony przez nią do Regionalnego Programu Operacyjnego projekt został oceniony w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach pozytywnie, ale znalazł się na liście rezerwowej, ponieważ na jego dofinansowanie, podobnie jak w przypadku 39 innych gmin, zabrakło pieniędzy. Na początku sierpnia Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski oraz Prezes Zarządu WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz podpisali porozumienie o dofinansowaniu przedsięwzięć z zakresu gospodarki ściekowej.


- Dzięki tej ścieżce samorządy będą mogły zrealizować swoje projekty, które są dobrze przygotowane i gotowe do realizacji. Wierzę, że władze gmin sięgną po ten rodzaj wsparcia - powiedział Bogusław Śmigielski. 
Podkreślił także, że dla samorządów jest to szansa wywiązania się z obowiązku dostosowania gmin do wymagań akcesyjnych. A uregulowanie gospodarki ściekowej powinno nastąpić do końca 2015 r. Inaczej trzeba będzie płacić do unijnego budżetu wysokie kary.


W projekcie złożonym do RPO gmina Poraj wnioskowała o dofinansowanie w wysokości 85 proc. inwestycji, której koszt oszacowany został na prawie 17 mln zł. Gdyby dostała tak wysokie wsparcie, dołożyłaby do oczyszczalni i kanalizacji tylko około 2,5 mln zł. 
W wersji proponowanej przez marszałka województwa wkład własny gminy będzie wynosił znacznie więcej - w sumie z pożyczką około 10 mln zł. Dotacja wyniesie tylko około 40 proc. wartości inwestycji, kolejne 40 proc. to nieumarzalna pożyczka z WFOŚiGW i do tego 20 proc. z budżetu gminy. By otrzymać dotację i pożyczkę, wystarczy złożyć uproszczony wniosek.


- Pytałem, czy jest możliwość umorzenia 50 procent pożyczki, ale okazało się, że nie. Uważam, że trzeba skorzystać z tego rozwiązania, bo nie wiadomo, czy w następnych latach będą pieniądze na dofinansowanie. Trzeba "ziemię gryźć", ale to zrealizować - mówi Marian Szczerbak, wójt Poraja.
Z budżetu państwa powinny zostać przekazane na uregulowanie gospodarki ściekowej w sumie 64 mld zł. Dotąd do gmin poszły zaledwie 22 mld zł. Trudno powiedzieć, ile państwo będzie jeszcze w stanie do kanalizacji dołożyć.


W ramach projektu wybudowana zostanie oczyszczalnia ścieków oraz częściowo skanalizowane zostaną Żarki Letnisko. Kanalizacja sanitarna obejmie zabudowane tereny pomiędzy torami kolejowymi a rzeką Wartą. Reszta miejscowości zostanie skanalizowana dopiero w kolejnym etapie. 
Na kompleksowe skanalizowanie Żarek Letniska i Masłońskich potrzeba by w sumie około 70 mln zł. To w skali gminy gigantyczna kwota. Dodatkowy problem z Masłońskiem polega na tym, że spory odcinek kanalizacji musi zostać poprowadzony w terenie leśnym, więc uzyskanie wymaganego efektu ekologicznego jest nieosiągalne. A bez tego trzeba by zwracać później ewentualną dotację.


Gmina Poraj ma już przyznane 3,5 mln zł dotacji na budowę oczyszczalni i kanalizacji w Jastrzębiu. Dostała je z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie inwestycja kosztować ją będzie z własnego budżetu 5,5 mln zł. Konieczna będzie pożyczka z WFOŚiGW w wysokości 3-4 mln zł, ale istnieje możliwość umorzenia jej 50 proc. z przeznaczeniem na kolejne inwestycje ekologiczne.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie