Zamek w Mirowie zostanie odbudowany. Czy będzie jak Bobolice?

AH
Michał Radka [www.fotolot.com.pl]
Zamek w Mirowie zostanie wyremontowany. Stanie się jedną z pereł Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek w Mirowie, podobnie jak sąsiednia forteca w Bobolicach, wkrótce doczeka się gruntownej renowacji. Wreszcie będzie bezpieczny dla zwiedzających.Zanim kupili o Lseccy dochodziło tam do wypadków śmiertelnych.

Zamek w Mirowie zostanie wyremontowany. Stanie się jedną z pereł Jury Krakowsko-Częstochowskiej

To będzie nowa atrakcja turystyczna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po latach pieczołowitych badań i opracowań, powstał projekt rewitalizacji zamku w Mirowie. Popadająca w ruinę forteca zostanie poddana gruntownym pracom renowacyjnym i w dłuższej perspektywie – służyć będzie turystom.

– Jesteśmy dopiero na początku urzędniczej drogi. Stos papierów, który składa się na projekt, po 4 latach opracowań, teraz został złożony w urzędzie, jako wniosek o pozwolenie na budowę. Teraz czekają nas uzgodnienia i czekamy na pozwolenie. Mam nadzieję, że wszystkie niezbędne zgody uda nam się uzyskać za miesiąc, najdalej dwa – mówi były senator, Jarosław Lasecki, który koordynuje działania związane z odbudową królewskiego zamku w Mirowie.

Senator Lasecki kilka lat temu odbudował z kompletnej ruiny średniowieczny zamek w pobliskich Bobolicach:

Projekt rewitalizacji zamku Mirów oparty jest na badaniach archeologicznych, historycznych, architektonicznych i wielu innych. Zakłada udostępnienie zamku turystom i skupia się na wzmocnieniu i iniekcji ścian, wprowadzeniu ciągów komunikacyjnych i udostępnieniu tarasów widokowych. Konieczne będzie również zaplecze niezbędne do obsługi ruchu turystycznego, jak: punkt informacji turystycznej, ubikacje i tym podobne elementy, bez których nie można obecnie otrzymać pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Forteca, po przeprowadzeniu prac remontowych, będzie nie tylko pięknym, ale przede wszystkim bezpiecznym obiektem. W ciągu kilku ostatnich lat w jego otoczeniu doszło do kilku śmiertelnych wypadków.

Odbudowa zamku wiązać się będzie z ogromnymi kosztami, które sięgają kilku milionów złotych. Pomysłodawcy liczą, że przychylnie na inwestycję spojrzą władze województwa i w nowej perspektywie finansowej znajdą się również środki na przebudowę mirowskiego zamku.

Na razie nie wiadomo, kiedy zamek zostanie udostępniony turystom. Jarosław Lasecki liczy, że dzięki Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej uda się połączyć oba wyremontowane zamki w jeden kompleks dla odwiedzających.

– Musimy również pomyśleć o otoczeniu, bo nie można mieć pięknego zamku w brzydkiej okolicy – dodaje Lasecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie