Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopał psa żywcem, był pijany

Irena Kuczyńska
36-letni mieszkaniec Gołuchowa znęcał się nad psem. Uderzył go, potem zakopał żywcem. W sprawie tej postępowanie przygotowawcze o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem

Policja o sprawie dowiedziała się od mieszkańca Gołuchowa, który w dniu 14 października 2012 roku o godz. 14.35 telefonicznie powiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.
Mówił, że jeden z mieszkańców uderzył psa a następnie zakopał go w ogrodzie bezpośrednio sąsiadującym z budynkiem w którym zamieszkuje.

- Właściciel psa tłumaczył policjantom, że pies nie chciał jeść, dlatego uderzył go metalową rurką a następnie zakopał w ogrodzie - mówi Mariusz Michalczak z KPPolicji w Pleszewie.

W chwili gdy mężczyzna wskazywał miejsce zakopania psa i łopatą zaczął go odkopywać, pies wyskoczył i uciekł w kierunku pobliskiego lasu.

Badanie alkomatem wykazało 1,33 mg/l alkoholu. Nazajutrz policja otrzymała informację, że pies powrócił do miejsca zamieszkania. Natychmiast poszedł tam policjant z gołuchowskiego posterunku ze Strażnikiem Gminnym oraz lekarzem weterynarii, który zbadał psa i stwierdził na jego ciele obrażenia.

Decyzją Wójta Gminy Gołuchów wynikającą z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, pies został odebrany właścicielowi i przekazany do Miejsca Doraźnego Przetrzymywania Zwierząt w Gołuchowie.

- Posterunek Policji w Gołuchowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pleszewie wszczął postępowanie przygotowawcze o popełnienie przestępstwa określonego w art. 35 ust. 2 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt - mówi Mariusz Michalczak.

Co grozi sprawcy dręczenia psa
Art. 35. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4, albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, sąd może orzec przepadek zwierzęcia, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2, sąd orzeka przepadek zwierzęcia - jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2.500 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto