Wielki sukces kolarzy MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy w mistrzostwach Polski ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Jakub Musialik z MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w kategorii U-23 .

84. edycję mistrzostw Polski w przełajach rozegrano we Włoszakowicach w województwie wielkopolskim.

To był pierwszy rok startów Jakuba w tej kategorii wiekowej. W ubiegłym został złotym medalistą mistrzostw Polski w kategorii junior oraz wywalczył w tej kategorii złoty medal MP w jeździe indywidualnej na czas. Srebrny medalista, Krzysztof Domin, był szybszy od niego o 87 sekund, a złoty medalista, Stanisław Nowak, o 2 min i 5 sekund. Antoni Łuków zajął w tej kategorii

Blisko podium był we Włoszakowicach także startujący w kategorii junior Bartosz Oleksiak. Niestety, tym razem musiał zadowolić się 4. Pozycją. Brązowy medalista, Kacper Hoppa, był szybszy od niego o zaledwie 8 sekund, a złoty medalista, Łukasz Juszczak, minął metę 37 sekund przed Bartoszem. Na 13. Pozycji sklasyfikowany został w tej kategorii Tobiasz Musialik.

Także na 4. Lokacie sklasyfikowany został w kategorii junior młodszy Oskar Maśka. Reprezentant Błękitnych był wolniejszy od brązowego medalisty, Ksawerego Garnka, o 23 sekundy. Jan Łuków z Błękitnych zajął 14. Miejsce, a Oskar Kulak był 29.

W kategorii młodziczka znakomicie zaprezentowała się natomiast zawodniczka Błękitnych, Milena Tokarska, która wygrała rywalizację zdobywając naramiennik Prezesa PZKol. Trzecie miejsce zajęła natomiast w tej kategorii jej klubowa koleżanka Julia Wypich. W rywalizacji mistrzowskiej w kategorii żakini wzięła udział Lena Lipińska zajmując 10. Lokatę.

Mistrzem Polski w kategorii Elita, już po raz dziewiąty z rzędu, został Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec/Konwa Bike).

W klasyfikacji klubowej MGLKS Błękitni Koziegłowy zajęli trzecie miejsce, z taką samą ilością punktów jak RK Exclusive Doors MTB Team (o drugim miejscu zadecydował medal zdobyty w Elicie kobiet przez zawodniczkę RK Exclusive).

W tym roku trasa była mocno błotnista, z licznymi pętlami i rampą. Część dystansu trzeba było pokonać biegiem, z rowerem na ramieniu, co było dodatkowym utrudnieniem.

– Generalnie jestem zadowolony z wyniku naszych zawodników i zawodniczek. Trzeba podkreślić, że Kuba Musialik, Bartosz Oleksiak i Oskar Maśka pierwszy rok startują w tych kategoriach. Gdyby nie problemy zdrowotne Bartosza przed mistrzostwami, prawdopodobnie powalczyłby nawet o złoty medal – mówi Andrzej Chmurzewski, trener Błękitnych.

Na najbliższy weekend planowane są w Belgii Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym, do których kwalifikację wywalczył m.in. Jakub Musialik. Nie wiadomo jednak czy impreza dojdzie do skutku.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?