Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zero waste. Nie marnujemy jedzenia! Gdzie w Krakowie są lodówki, gdzie można oddać jedzenie?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
W Krakowie są lodówki, gdzie można zostawić żywność, aby jej nie marnować.
W Krakowie są lodówki, gdzie można zostawić żywność, aby jej nie marnować. Pexels
Mimo ciężkich czasów, na Świętach nie oszczędzamy. Wielkanoc to także suto zastawiony stół, miłe spotkania, a przede wszystkim obfite wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie. Zadbajmy o to, by nic się nie zmarnowało. Wielkanoc też może być zero waste, a jak to zrobić, podpowiadamy.

Spis treści

Wystawny stół i tony jedzenia, którego po prostu nie da się przejeść – w wielu polskich domach właśnie tak wygląda Wielkanoc.

Często zdarza się, że nawet jeśli nie szykowaliśmy dużo, z pewnością zostały nam resztki, którymi nie warto się zamęczać i zjadać na sile. Nie służy to ani zdrowiu, ani nam.

Wiele produktów i potraw trafia oczywiście do zamrażalnika. Jednak część wielkanocnych pozostałości zwyczajnie nie nadaje się do mrożenia, schnie albo traci na walorach smakowych, gdy długo leży w lodówce.

Na wszelki wypadek postaraj się jednak zrobić przed Świętami Wielkanocnymi porządek w lodówce i w zamrażarce. Zużyj zgromadzone tam zapasy tak, by zamrażarka była pustawa i gotowa do przechowywania kolejnych resztek.

Wielkanoc też może być zero waste. Idealnym produktem zero waste jest pisanka.
Wielkanoc też może być zero waste. Idealnym produktem zero waste jest pisanka. Pixabay

Zdobimy, święcimy, zjadamy: idealnym wielkanocnym produktem zero waste są... pisanki.

Mamy dla Was proste sposoby na powielkanocne „zero waste”:

Zamrażanie

Mrożenie - Święta Wielkanocy co roku generują ogromną ilość jedzenia, którego często nie jesteśmy w stanie zjeść na bieżąco.

Mrozić możemy prawie wszystko.

Większość z nas mrozi potrawy. Najwięcej ostrożności trzeba jednak zachować wobec potraw tłustych, które źle znoszą zamrażanie. Tłuszcz może bowiem doprowadzić do zepsucia jedzenia.

Wekowanie

Wekowanie - kolejna cudowna metoda, która pozwoli nam na dłuższe przechowywanie. Tu znakomicie dadzą sobie rade zupy oraz sosy czy gulasze. Dobrze, by do wyparzonego słoika nalać jeszcze ciepłą, a nawet gorącą zupę.

Zupy pasteryzowane w słoikach nadają się do zjedzenia nawet kilka tygodni po wekowaniu.

Najlepiej przechowywać je w lodówce lub w innym chłodnym miejscu. Wówczas będą przydatne do spożycia nieco dłużej. Wysoka temperatura, np. 35-40 st. Celsjusza, nie sprzyja utrzymaniu świeżości.

Dzielenie się

Dzielenie się - jadłodzielnia, foodsharing, czyli wspólna lodówka, by dzielić się jedzeniem to znakomity pomysł nie tylko, aby nie marnować jedzenia, ale także pomoc innym.

Są to wystawione w różnych punktach miasta wspólne lodówki, do których osoby chcące się podzielić posiłkami wkładają jedzenie, którego mają za dużo. Punkty jadłodzielni działają w już w wielu polskich miastach. Do lodówek można wsadzić jedzenie (oczywiście w dobrym stanie i opisane) i podzielić się nim z każdym, kto jest w potrzebie lub po prostu ma na nie ochotę.

W Krakowie takie lodówki - jadłodzielnie znajdują się w trzech lokalizacjach:

  • ul. Sas – Zubrzyckiego 10,
  • ul. Sudolskiej 7a,
  • na os. Szkolnym 20.

Dzięki idei „foodsharingu”, nie marnujemy żywności, ale dzielimy się jedzeniem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zero waste. Nie marnujemy jedzenia! Gdzie w Krakowie są lodówki, gdzie można oddać jedzenie? - Dziennik Polski

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto