W piwnicy w Pałacu Biskupów, gdzie znajduje się izba która będą repliki mebli drewnianych nawiązujących do okresu średniowiecza, przełomu XIV i XV w. - stoły, ławy, krzesło, pulpit, regał, skrzynia i komoda. Doposażenie piwnicy pozwoli na organizowanie spotkań, lekcji muzealnych dla mieszkańców gminy. Będzie miejscem które przyczyni się do integracji społecznej i kulturowej, zaktywizuje mieszkańców, umożliwi prowadzenie nieodpłatnych zajęć dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów nawiązujących do kultury i tradycji oraz wiedzy historycznej dotyczącej naszych przodków.
Koszt to 26 460 zł. 25 tys. zł Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, które zorganizowało Izbę Krystyna otrzymało w ramach dofinansowania.
Długa historia Koziegłów jest bardzo ciekawa. W ub.r. naukowcy przedstawili wyniki badań pozostałości średniowiecznej warowni. A Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zakończyło projekt ,,Koziegłowy Krystyna z Koziegłów".
Krystyn II z Koziegłów to ważna postać wpisana w rozwój tych terenów. Projekt obejmował spotkania i lekcje muzealne z mieszkańcami gminy, warsztaty ręcznego szycia worków oraz przygotowanie wystawy historycznej nawiązującej do czasów Krystyna II. Wystawę zorganizowano w przepięknej, kamiennej piwnicy o sklepieniach łukowych, znajdującej się w Pałacu Biskupów w Koziegłowach.
Na wystawie są stroje mieszczan koziegłowskich, strój rycerza z czasów bitwy pod Grunwaldem, drobne akcesoria wyposażenia: skrzynię posagową, beczkę, butelki na wino czy gliniane dzbany. Na przygotowanej planszy zobaczyć można kolejnych właścicieli dóbr koziegłowskich.
Otwarcie wystawy poprzedziła rozprawka historyczna, spotkanie z Leonardem Jagodą, który nie tylko przybliżył historię XV-wiecznych Koziegłów, ale w ciekawy sposób opowiedział o początkach i pierwszych właścicielach ziem koziegłowskich - Mściwoja z Krzelowa i Mściwoja z Kwiliny, przodków Krystyna z Koziegłów.
Historia Koziegłów i ziem należących do klucza koziegłowskiego oraz kolejnych właścicieli zapisuje się na kartach historii Polski. Nie byliśmy białą plamą, zapomnianym zakątkiem pośród lasów i rozlewisk, ale aktywnie uczestniczyliśmy w tworzeniu i rozwoju państwa polskiego.
Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych - ODL w Zawierciu oraz Gminę i Miasto Koziegłowy.
Duże zainteresowanie wśród mieszkańców realizowanym zadaniem utwierdziło Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy w przekonaniu, że takie inicjatywy znajdują oddźwięk społeczny i dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom w 2023 r., będzie realizowany kolejny projekt, tym razem pt. ,,Średniowieczna izba Krystyna"
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?