18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowym Jorku zmarł Eli Zborowski, najbardziej znany żarecki Żyd

Krzysztof Suliga
fot.Krzysztof Suliga
Dzisiaj dotarła do nas z żareckiego magistratu informacja, że w Nowym Jorku zmarł 10 września na zawał serca urodzony w Żarkach Eli Zborowski.

Został pochowany na cmentarzu Montefiore w Nowym Jorku, obok swej pierwszej żony, Diany.

Zborowski to doskonale znana w świecie postać. Był prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Yad Vashem i wiceprezesem Światowej Organizacji Żydów Polskich. To on zorganizował międzynarodowe struktury Yad Vashem i zapewnił organizacji zaplecze finansowe.

Wiosną bieżącego roku Zborowski odwiedził Żarki. Przyjechał razem ze swoją drugą żoną, Żydówką pochodzącą z Częstochowy. Zostali zaproszeni na uroczyste otwarcie wyremontowanego domu kultury, który był przed wojną synagogą. Jak się okazuje, była to ostatnia wizyta Zborowskiego w rodzinnych Żarkach. zabawił w Żarkach zaledwie kilka godzin, ale znalazł czas, by spotkać się z dziennikarzami i porozmawiać o różnych sprawach.

- Do domu kultury trzeba dodać pieniądze, żeby nie był to tylko budynek - powiedział m.in. Zborowski. - Trzeba sprowadzać interesujących ludzi, by zaciekawić młodzież. Młodych trzeba kształcić w kierunku prawdy, na wielu płaszczyznach, nie tylko dotyczącej tej o Żydach.
Dodał, że wolałby oczywiście, żeby była to nadal synagoga, ale obecnie nie wiadomo, komu miałaby w Żarkach służyć. Lepiej więc, żeby był to piękny dom kultury.

– Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Eli Zborowskiego. Był wielkim orędownikiem naszego miasteczka w świecie. Był wielkim orędownikiem współpracy narodów polskiego i żydowskiego – mówi burmistrz miasta Żarki Klemens Podlejski. – Eli Zborowski przy każdym spotkaniu podkreślał, iż jego najszczęśliwsze lata, to okres dzieciństwa, który spędził w Żarkach, w miejscu urodzenia. Równocześnie dodawał, iż jest Żydem i Polakiem, czy się to komuś podoba, czy nie.

Zborowski wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych w 1952 roku. Powiodło mu się tam w biznesie. W 1963 r. zorganizował tam pierwsze obchody Dnia Pamięci o Holokauście. W 1981 założył i został przewodniczącym American and International Societies for Yad Vashem czyli Amerykańskie i Międzynarodowe Towarzystwo Yad Vashem wspierające działalność izraelskiego Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. W 1974 r. Zborowscy ufundowali pierwszą w USA katedrę badań nad Holokaustem na Yeshiva University w Nowym Jorku.
Eli Zborowski został powołany przez prezydenta Jimmy’ego Cartera do Amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu. Był jedną z sześciu osób, które przywitały papieża Jana Pawła II 23 marca 2000 roku w Instytucie Yad Vashem. Kiedy ojciec święty zapytał go, skąd pochodzi, ten odparł, że z Żarek.

- W ostatnich latach wielokrotnie gościł w gminie Żarki. Widział, jak zmienia się miasto, spotykał się z mieszkańcami, swoim rodakami, kolegami ze szkolnych czasów. Były to bardzo ważne i wzruszające momenty – wspomina burmistrz Żarek Klemens Podlejski. Zborowskiemu nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Żarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto