Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę beatyfikacja Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wystawa Prymas Tysiaclecia na Jasnej Górze ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
W niedzielę, 12 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. . Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze można oglądać wystawę pamiątek po Prymasie Tysiąclecia.

Wystawa jest w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha na Jasnej Górze. Na ekspozycji są m.in. sukienka millenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej w 1966 r. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński. Są też milenijne korony.

W 1966r., podczas obchodów Millenium chrztu Polski, 3 maja na Jasnej Górze, w trakcie uroczystej sumy, podczas której homilię wygłosił ks. Prymas, kardynał Stefan Wyszyński, obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ukoronowano „koroną tysiąclecia” oraz odczytano „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”. Obecnie dokument znajduje się w specjalnej tubie przy jasnogórskim Obrazie, a na wystawie można zobaczyć jego replikę.

Na zdjęciach można zobaczyć pokoje, w których mieszkał kard. Stefan Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Na wystawie jest też klęcznik, ornat, w którym ksiądz Prymas odprawiał mszę świętą.
Oficjalny związek kardynała Stefana Wyszyńskiego z zakonem paulinów rozpoczął się w 1950 roku, kiedy został zaproszony przez ówczesnego generała zakonu, o. Piotra Markiewicza, ksiądz kardynał został włączony do grona konfratrów paulińskiego zakonu, czyli osób, które w sposób duchowy włączają się w posłannictwo zakonu.

Uroczystości związane z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczną się w sobotę, 11 września, o godz. 21. Odbędzie się wówczas Apel Jasnogórski, któremu będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Po apelu rozpocznie się całonocne czuwanie, które będzie animowała młodzież z Liceum Katolickiego w Częstochowie. Potrwa ono do godzin porannych, niedzielę, 12 września.

W niedzielę, 12 września, godz. 9 rozpocznie się przygotowanie modlitewne połączenie ze śpiewaniem pieśni i częścią artystyczną. O godz. 11. na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona msza święta, a po niej, o godz. 11.45 rozpocznie się transmisja ze Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbędzie się uroczystość beatyfikacyjna.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto