18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Myszkowie rodzą na gazie, w komfortowych warunkach

Krzysztof Suliga
Ewa Lula, pielęgniarka oddziałowa przy wannie do porodu w wodzie
Ewa Lula, pielęgniarka oddziałowa przy wannie do porodu w wodzie Fot. Krzysztof Suliga
Na myszkowskiej porodówce można korzystać z różnych udogodnień. W Szpitalu Powiatowym w Myszkowie kobiety rodzą także korzystając z gazu rozweselającego, ale nie tylko

W miniony weekend porodówka myszkowskiego szpitala pękała w szwach. W poniedziałek leżało na niej aż 15 matek z dziećmi. Wszystkie rodzą obecnie w komfortowych warunkach, korzystając z różnych nowinek, a czas pobytu w szpitalu, jeśli nie ma komplikacji, to z reguły dwie doby.

– Staramy się nadążać za nowoczesnością. Wprowadzamy dostępne w Polsce nowinki, które mają pomóc kobietom rodzącym – mówi dr Andrzej Sosnowski, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. – Warunki do porodu są komfortowe, bo mamy trzy samodzielne sale porodowe z węzłami sanitarnymi, w tym jedna przeznaczona jest do porodów rodzinnych. Znajduje się w niej wanna porodowa.

Wszystkie pięć sal w nowej części szpitala ma węzły sanitarne. Są też przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W Myszkowie nie stosuje się znieczulenia przewodowego, osłabiającego ból przy porodzie.

– Od tego typu znieczulenia obecnie się odchodzi. Jest bardzo płynna granica między zniesieniem bólu a zatrzymaniem porodu i duży procent tych porodów kończy się cesarskim cięciem – wyjaśnia dr Sosnowski. – Staramy się wprowadzać inne metody ułatwiające poród i zmniejszające ból, ale zupełnie bólu porodowego wyłączyć się nie da. Nie każda kobieta może rodzić w wannie wodnej, bo są pewne przeciwwskazania. Każda natomiast może korzystać z immersji wodnej w pomieszczeniu kąpielowym. Powoduje ona relaksację przed porodem.

W Myszkowie rodzą na gazie. 1 czerwca został bowiem wprowadzony do użytku dla rodzących tzw. gaz rozweselający, będący mieszanką podtlenku azotu i tlenu. Kobiety wdychają go podczas porodu. Pozwala on nie tylko łagodzić ból, ale i uspokaja. Za korzystanie podczas porodu z wanny wodnej czy stosowanie gazu rozweselającego nie ma żadnych dodatkowych opłat. Kobiety chętnie więc korzystają z gazu rozweselającego.

Dotychczas poród w wodzie nie był możliwy na każdej zmianie, ponieważ nie wszystkie położne miały odpowiednie przeszkolenie. Teraz kolejne przeszły specjalne kursy i wanna będzie już dostępna na wszystkich zmianach.

– Kobiety które do nas trafiają podkreślają, że mamy kameralny oddział i panuje na nim wręcz rodzinna atmosfera. Nie są traktowane instrumentalnie. Mamy sporo pacjentek z powiatu zawierciańskiego, częstochowskiego. Trafiają się też z innych – informuje ordynator. – Mamy nowoczesną diagnostykę. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, w drugiej dobie matki z dziećmi wypisywane są do domu. Dzięki nowoczesnym technikom operacyjnym i lekom, skraca się też pobyt kobiet w szpitalu po cesarskim cięciu do 3-4 dób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto