Spis treści
Seks wpływa na nasze życie
Seks to ważny element naszego życia. Oprócz rozmnażania i przyjemności przynosi też inne korzyści zdrowotne, w tym poprawia zdrowie psychiczne i zmniejsza ryzyko chorób psychicznych. Seks oferuje o wiele więcej. Wpływa na następujące aspekty życia:
- fizyczną,
- intelektualną,
- emocjonalną,
- psychologiczną,
- społeczną.
Zdrowie seksualne to nie tylko unikanie chorób przenoszonych drogą płciową i planowanie reprodukcji. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Seksualnego to także uznanie, że seks może być ważną częścią życia.
10 powodów, by regularnie uprawiać seks
Seks może korzystnie wpływać na cały organizm. Może być lekkim ćwiczeniem fizycznym, wpływać na obniżenie ciśnienia krwi, a nawet zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego.
Poznaj 10 korzyści płynących z uprawiania seksu:
Czy trzeba uprawiać seks, żeby być zdrowym i szczęśliwym?
Seks to ważny aspekt życia, ale nie jest jedynym wyznacznikiem zdrowia i szczęścia. Możemy mieć satysfakcjonujące życie bez seksu. Jak pokazują badania, uczucie przyjemności, jakie osiągamy podczas aktu miłosnego uniesienia, może wynikać też z innych czynności, np. słuchania muzyki, spędzania czasu ze zwierzętami czy silnej wiary związanej z religią. Długoterminowe badanie zakonnic wykazało, że wiele z nich dożywa 90, a nawet więcej niż 100 lat – podaje National Health Service w Wielkiej Brytanii.
Seks wpływa na nasze życie i ogólne samopoczucie. Orgazmy budują więź w parach, a sam seks poprawia naszą samoocenę, zmniejsza ryzyko chorób serca i wiele innych. Seks nie jest jednak niezbędny do osiągnięcia wielu z tych korzyści. Grupa przyjaciół, aktywność fizyczna niezwiązana z seksem czy posiadanie zwierzęcia potencjalnie mogą oferować te same korzyści.
Seks to jeden ze sposobów na poprawę jakości życia, ale nie jedyny. Jeżeli bliskość fizyczna z drugim człowiekiem jest istotnym aspektem twojego życia, warto zadbać o komunikację, by satysfakcja była obopólna i zawsze oparta na konsensusie, czyli zgodzie, która nie wynika z przymusu.
Źródła:
- The Health Benefits of Sexual Expression Planned Parenthood Federation of America
- The Relative Health Benefits of Different Sexual Activities The Journal of Sexual Medicine
- Sexual Frequency and Salivary Immunoglobulin A (IgA) Journal of the American Medical Association
- Energy Expenditure during Sexual Activity in Young Healthy Couples PLOS One
Kochaj bezpiecznie
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?