Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej 2021. Była tam pielgrzymka z Myszkowa ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Ponad 50 tysięcy wiernych zgromadziło się na błoniach jasnogórskich, na dzisiejszych uroczystościach odpustowych Matki Boskiej Częstochowskiej, na Jasnej Górze. Podczas Sumy tradycyjnie ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Wyszyński.

26 sierpnia, zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w Jasnogórskim Wizerunku. Sumie przewodniczył i homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Mówił m.in., przywołując papieża Franciszka, że Kościół musi się zachowywać tak jak Jezus. Odnosząc się do epidemii koronawirusa stwierdził, że zaszczepienie się jest aktem miłości.
W kontekście emigrantów na granicy polsko-białoruskiej przypomniał , że życie emigranta, tak jak każde życie jest święte. Powinnością wszystkich polityków – rządu, parlamentarzystów, opozycji jest szukanie takich rozwiązań, które będą miały na uwadze dobro państwa bez krzywdzenia człowieka -powiedział prymas Polak. - Wobec toczących się wciąż w naszym życiu społecznym sporów i kłótni, kończących się, niestety, tak często otwartym zwalczaniem siebie nawzajem, trzeba – jak uczy nas papież Franciszek – wciąż wskazywać, że to miłość, a nie nienawiść jest podstawą każdego zdrowego i otwartego życia społecznego. I nie chodzi tu wcale o jakiś subiektywny sentymentalizm, ale o zaangażowanie na rzecz prawdy o człowieku – mówił na Jasnej Górze.

Abp Polak podziękował tym, którzy choć doświadczyli zranień, zawiedzenia czy zwykłego ludzkiego rozczarowania, potrafią nadal kochać i wybaczać, i modlić się za Kościół.

Początkowo adoracja Matki Bożej Częstochowskiej była łączona z uroczystościami Wniebowzięcia.

Ojcowie paulini starali się o ustanowienie osobnego święta nawiązującego do tradycji złożenia w opiekę zakonowi paulinów ikony Czarnej Madonny.

W 1904 r. papież Pius X ustanowił dla diecezji święto Matki Boskiej Częstochowskiej, z oktawą na środę po 24 sierpnia. Pius XI w 1931 r. ustalił 26 sierpnia datą obchodów święta, ze specjalną formułą mszy. Od 1956 r. obchodzone jest jako uroczystość głównej patronki Polski.

Uroczystość liturgiczna została przyznana wszystkim diecezjom w Polsce. Święto Matki Boskiej Częstochowskiej obchodzi się 26 sierpnia w trakcie uroczystej mszy św. w każdej parafii. Tego dnia w kościołach czyta się fragment Ewangelii św. Jana o weselu w Kanie Galilejskiej.

W Polsce jest wiele kościołów pod tym wezwaniem, w których to święto można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto