Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śrem Wybory parlamentarne 2019: Na ulicach wciąż wiszą plakaty wyborcze

Dominika Górna
Dominika Górna
Plakat wyborczy - 29.11.2019
Plakat wyborczy - 29.11.2019 fot. Dominika Górna
Ten obrazek powraca za każdym razem jak bumerang. Chodzi o plakaty i banery, które przed wyborami pojawiają się na każdym rogu. W przypadku ich zniszczenia zaraz podmieniane są na nowe. Po wyborach natomiast… wciąż wiszą zapomniane. Kodeks wyborczy mówi jasno, że wszelkie plakaty i hasła wyborcze powinny zostać usunięte przez odpowiedzialne za nie komitety w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. W tym roku był zatem czas do 12 listopada.

Kodeks wyborczy swoje a politycy swoje. Problem z usunięciem materiałów wyborczych mają zazwyczaj wszystkie komitety. My przyłapaliśmy Koalicję Obywatelską. Baner Pawła Arndta wciąż wisi na barierkach przy przejściu dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej w Śremie. To jawne łamanie prawa. Bowiem kodeks wyborczy mówi jasno:

§  6. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
§  6a. Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.

W przypadku tegorocznych wyborów parlamentarnych, czas na uporządkowanie materiałów wyborczych upłynął 12 listopada. Nadszedł więc czas, by rozliczyć komitety wyborcze z tego o obowiązku. Skargę można zgłosić do władz gminy, które są zobowiązane do ich usunięcia na koszt konkretnego komitetu wyborczego. Zapytaliśmy zatem przedstawicieli śremskiego ratusza o ich zdanie w tej sprawie.

- Do usunięcia plakatów i banerów wyborczych zobowiązane są komitety wyborcze. Ulica Grunwaldzka jest w zarządzie WZDW Rejon Dróg Wojewódzkich w Kościanie i to tu należy wyjaśnić kwestię ww. plakatu - wyjaśnia Julia Projs ze śremskiego ratusza. Czekamy zatem na odpowiedź zarządu WZDW Rejon Dróg Wojewódzkich w Kościanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto